1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Brzuch kortyzolowy — jak z nim walczyć?

Brzuch kortyzolowy — jak z nim walczyć?

Brzuch kortyzolowy — jak z nim walczyć?

Otyłość brzuszna może mieć różne przyczyny i objawiać się na różne sposoby. Najczęstszym sygnałem wskazującym, że powiększony obwód pasa jest efektem brzucha kortyzolowego, jest trudność w jego zmniejszeniu, nawet pomimo stosowania diety i aktywności fizycznej. W jaki sposób można pozbyć się brzucha stresowego i przywrócić sobie piękną sylwetkę?

Brzuch kortyzolowy — jak z nim walczyć?

Otyłość brzuszna może mieć różne przyczyny i objawiać się na różne sposoby. Najczęstszym sygnałem wskazującym, że powiększony obwód pasa jest efektem brzucha kortyzolowego, jest trudność w jego zmniejszeniu, nawet pomimo stosowania diety i aktywności fizycznej. W jaki sposób można pozbyć się brzucha stresowego i przywrócić sobie piękną sylwetkę?

Skąd bierze się brzuch stresowy?

Brzuch kortyzolowy, nazywany też brzuchem stresowym, powstaje w wyniku długotrwałego podwyższenia poziomu kortyzolu w organizmie. Gdy poziom stresu rośnie, zwiększa się także poziom kortyzolu – hormonu, który działa przez podniesienie poziomu glukozy i kwasów tłuszczowych we krwi oraz przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie organizmowi szybkiej reakcji na zagrożenie, czyli walki lub ucieczki. W przypadku nagłego, krótkotrwałego stresu nadmiar glukozy powstały w tym procesie, jest od razu wykorzystywany przez organizm. Gdy stres staje się przewlekły, nadmiar glukozy zaczyna odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.

Tłuszcz kortyzolowy odkłada się głównie w okolicach brzucha, ponieważ tkanka w tym obszarze jest bogata w receptory kortykosteroidów, takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. To właśnie w tym miejscu tkanka tłuszczowa związana ze stresem ma najbardziej sprzyjające warunki do rozrostu.

Aby sprawdzić, czy tłuszcz w okolicach brzucha jest wynikiem podwyższonego poziomu kortyzolu, warto przeprowadzić badania poziomu tego hormonu.

Jak pozbyć się kortyzolowego brzucha?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie brzucha kortyzolowego jest ograniczenie wywołującego go czynnika – czyli stresu. W rozładowaniu napięcia i rozluźnieniu mogą pomóc techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i ćwiczenia oddechowe. Korzystne efekty przynoszą również masaże, aromaterapia oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Są to doraźne formy zmniejszenia poziomu kortyzolu. Czasami jednak, aby osiągnąć trwałe efekty, najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa i podjęcie psychoterapii.

Należy pamiętać, że podwyższony poziom kortyzolu zwiększa apetyt na fast foody, słodycze i inne wysokokaloryczne produkty. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na swoją dietę i zastąpić niezdrowe przekąski zdrowszymi opcjami, takimi jak owoce, które zawierają naturalne cukry proste. Dobrze jest także zwiększyć ilość wypijanej wody, ponieważ pomaga to zmniejszyć apetyt. Warto wzbogacić dietę o produkty wspierające pracę jelit, zawierające błonnik i probiotyki, oraz warzywa i owoce bogate w witaminy i antyoksydanty.

Regularna aktywność fizyczna jest pomocna nie tylko w procesie redukcji masy ciała, ale także w obniżeniu poziomu kortyzolu. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które pomagają zredukować uczucia takie jak lęk i niepokój, skutecznie zmniejszając poziom stresu.

Za najlepsze uznaje się ćwiczenia aerobowe, tj:

  • spacery,
  • jogging,
  • pływanie,
  • nordic walking,
  • jazda na rowerze.

Regularna aktywność fizyczna trwająca co najmniej 30 minut dodatkowo wspiera prawidłowy metabolizm, poprawia dotlenienie organizmu i wspomaga pracę serca.

Bibliografia:

  1. Hewagalamulage, S. D., Lee, T. K., Clarke, I. J., & Henry, B. A. (2016). Stress, cortisol, and obesity: a role for cortisol responsiveness in identifying individuals prone to obesity. Domestic animal endocrinology, 56, S112-S120.
  2. VICENNATI, Valentina, PASQUI, Francesca, CAVAZZA, Carla, et al. Stress‐related development of obesity and cortisol in women. Obesity, 2009, vol. 17, no 9, p. 1678-1683.
  3. UNGER, Cynthia A., BUSSE, David, et YIM, Ilona S. The effect of guided relaxation on cortisol and affect: Stress reactivity as a moderator. Journal of health psychology, 2017, vol. 22, no 1, p. 29-38.
  4. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/exercising-to-relax

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: