1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Witaminy z grupy B – dlaczego są ważne?

Witaminy z grupy B – dlaczego są ważne?

Witaminy z grupy B – dlaczego są ważne?

Witaminy z grupy B to ważne dla człowieka substancje, które powinny być w odpowiednich dawkach dostarczane do organizmu wraz z dietą lub rozsądnie prowadzoną suplementacją. Można wyróżnić 8 witamin z grupy B: wit. B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12. Każda z nich działa na organizm nieco inaczej, ale wszystkie są istotne dla zachowania zdrowia i sprawności. Za co odpowiadają poszczególne witaminy z grupy B i co się dzieje, gdy pojawiają się ich niedobory? Jak rozpoznać, że nasza dieta nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy z grupy B i jakie działania zaradcze wdrożyć? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Gdzie jest najwięcej witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B to substancje istotne dla prawidłowej pracy organizmu. Należą do związków rozpuszczalnych w wodzie i mają wpływ na wiele zachodzących w ciele procesów, wspomagając między innymi kondycję i funkcjonowanie układu nerwowego, układu krążenia, układu pokarmowego, układu naczyniowego itd. Do witamin z grupy B należy:

 • witamina B1 (tiamina) – można ją znaleźć w drożdżach piwnych i kiełkach pszenicy, a także w wątróbce, orzechach laskowych i fasoli;
 • witamina B2 (ryboflawina) – jest obecna w warzywach liściastych, produktach pełnoziarnistych, wątróbce, jajkach czy w grochu;

 • witamina B3 (niacyna, witamina PP) – jest obecna w drożdżach i nasionach słonecznika, a także w rybach morskich i wątróbce;

 • witamina B5 (kwas pantotenowy) – występuje w orzechach włoskich, jajach, produktach pełnoziarnistych, tłustym mleku i pestkach słonecznika;

 • witamina B6 (pirydoksyna) – można ją znaleźć w produktach pełnoziarnistych, fasoli, bananach, kapuście, rybach i ziemniakach;

 • Witamina B7 (biotyna) – jest obecna w żółtkach jaj i grzybach, a także w produktach pełnoziarnistych oraz w wątróbce;

 • witamina B9 (kwas foliowy) – występuje w natce pietruszki, pieczywie razowym, jajach, mięsie i brokułach;

 • witamina B12 (kobalamina) – można ją znaleźć w owocach morza i rybach, a także w wątróbce.

Każda z witamin z grupy B pełni nieco inne funkcje, przy czym wszystkie są bardzo ważne, by organizm funkcjonował w prawidłowy sposób. Witaminy z grupy B najlepiej dostarczać do organizmu wraz ze zdrową, zróżnicowaną dietą, jednak w niektórych przypadkach może być wskazana ich suplementacja.

Suplementacja witamin z grupy B – wskazania

Uzupełnienie poziomu witamin z grupy B jest wskazana w przypadku większego zapotrzebowania organizmu na wspomniane składniki lub w przypadku ich niedoborów, które nie mogą być wyrównane samą dietą. Wskazaniem do suplementacji witamin B complex może być np. życie w dużym stresie. Suplementacja zalecana jest również kobietom w ciąży i karmiącym piersią, poza tym może być wskazana po antybiotykoterapii oraz w czasie rekonwalescencji. Witamina B complex może być przydatna u osób, które nadużywają alkoholu lub nikotyny, poza tym suplementacja może być również zasadna przy długotrwałych biegunkach i problemach skórnych (np. trądzik, zajady). Zasadność suplementacji warto skonsultować wcześniej z lekarzem.

Jakie są objawy niedoboru witamin z grupy B?

Jest wiele objawów, które mogą sugerować, że pacjent powinien uzupełnić witaminy z grupy B. Oczywiście należy pamiętać, że każda witamina z grupy B ma nieco inne właściwości i działanie, zatem i objawy niedoborów w przypadku różnych witamin z grupy B mogą się różnić. Zajady często pojawiają się przykładowo u osób mających niedobór witaminy B2, a przy niedoborze wit. B3 obserwuje się zaczerwienienie skóry, depresję, choroby przyzębia i paradontozę. Niedobór witaminy B6 może objawiać się depresją, ŁZS czy zajadami, a niedobór biotyny objawia się łamliwością paznokci, zaburzeniami neurologicznymi i wypadaniem włosów. Niedobór witaminy B9 w ciąży grozi wadami rozwojowymi płodu, a niedobór witaminy B12 może prowadzić do niedokrwistości.

Witaminy B complex mogą być potrzebne, jeśli pacjent zauważy u siebie problemy z koncentracją lub ze snem, a także pojawią się u niego bóle mięśniowe i problemy skórne. Na niedobór witamin z grupy B mogą wskazywać również bóle mięśniowe oraz zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku. Działanie witaminy B complex mogą również docenić osoby, które odczuwają częste i nieuzasadnione zmęczenie, mają objawy depresyjne, zmagają się z wypadaniem włosów lub niepoprawnym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Czy witaminy z grupy B można przedawkować?

Przy suplementacji witamin należy zachować ostrożność. Witaminy z grupy B trudno przedawkować, gdy dostarcza się je do organizmu jedynie wraz z dietą. Są to poza tym witaminy rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie są magazynowane w organizmie.

W przypadku nierozsądnej, długotrwałej suplementacji w dawkach znacznie przekraczających potrzebne można jednak doprowadzić do hiperwitaminozy, dlatego tak ważne, aby stosować się do zaleceń związanych z prawidłowym dawkowaniem suplementów witaminowych. To, ile dziennie witaminy B powinien przyjmować dany pacjent, by było to efektywne w jego przypadku i zarazem bezpieczne, powinien ustalić lekarz. Z tego powodu potrzebę suplementacji i jej dawkę warto skonsultować wcześniej ze specjalistą.

W przypadku zbyt wysokiego stężenia witamin z grupy B w organizmie może dojść do zaburzeń skórnych, arytmii serca, a także innych objawów. Nadmiar niektórych witamin z grupy B może prowadzić do nudności i wzdęć, a także do rozdrażnienia bądź bezsenności.

Czytaj również:

Dlaczego moje stopy puchną, zwłaszcza wieczorem?

Żylaki na celowniku: Skuteczne sposoby na ich zapobieganie

Migrena: Sprawdzone i domowe metody walki z bólem

Zaobserwuj nas

 • Udostępnij artykuł: