1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tomografii komputerowej głowy i twarzoczaszki.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tomografii komputerowej głowy i twarzoczaszki.

Tomografia komputerowa jest jednym z badań obrazowych, pozwalających na bardzo dokładną diagnostykę pacjenta. Tomograf jest specjalnym urządzeniem, które wykorzystując promieniowanie rentgenowskie. Podczas badania urządzenie wykonuje kilkanaście zdjęć RTG, pozwala to na uzyskanie precyzyjnego obrazu badanego obszaru. Kiedy należy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową twarzoczaszki?

Badanie TK głowy i twarzoczaszki wykonuje się na zlecenie lekarza. Bardzo często jest ono wykonywane u pacjentów po urazie. Pozwala na precyzyjną ocenę struktur kostnych, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Badanie wykorzystywane jest również jako element przygotowania do zabiegów chirurgicznych w obrębie twarzoczaszki. Ponadto tomografia komputerowa twarzoczaszki wykonywana jest w celu:

  • oceny stopnia zaawansowania guzów łagodnych i złośliwych,
  • w diagnostyce onkologicznej i monitorowaniu leczenia chorób nowotworowych,
  • oceny obecności i stopnia nacieków na kości i tkanki miękkie w obrębie twarzoczaszki,
  • diagnostyki stanów zapalnych,
  • ustalenia przyczyny stale powiększonych węzłów chłonnych.

Ponadto znaczenie diagnostyczne TK głowy i twarzoczaszki pozwala potwierdzić przebyty udar, jednocześnie oceniając jego rozległość, wodogłowie czy ropień mózgu, a także obrzęk i krwotok, do których dojść mogło w konsekwencji urazu. Diagnostyka obrazowa TK wykorzystywana jest również w celu potwierdzenia diagnozy dotyczącej padaczki czy w chorobie Alzheimera.

Właściwa diagnoza w przypadku zmian pourazowych i chorób w obrębie głowy jest wyjątkowo ważna, pozwala na skuteczną ocenę stanu zdrowia oraz rozpoczęcie właściwej terapii.

Tomografia komputerowa twarzoczaszki z kontrastem

Tomografia komputerowa głowy i kości twarzoczaszki wykonywana jest w dwóch wariantach – z kontrastem lub bez niego. Kontrast to specjalny środek, substancja chemiczna, który podawany jest pacjentowi dożylnie. Ze względu na specyfikę działania powoduje on cieniowanie pewnych struktur. Występujące w obrębie głowy zmiany patologiczne absorbowały będą promieniowanie rentgenowskie w czasie wykonywania badania inaczej, niż zdrowe tkanki i narządy.

Mimo dużego znaczenia w diagnostyce środek kontrastujący nie może zostać podany wszystkim pacjentom. Przeciwwskazaniem jest m.in. stan zdrowia, jak schorzenia nerek, uczulenie na jod, znajdujący się w środkach cieniujących, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, ostra lub przewlekła niewydolność krążenia, duże odwodnienie czy cukrzyca insulinozależna.

Kiedy wykonuje się tomografię komputerową, a kiedy rezonans magnetyczny?

Mimo że przez pacjentów często mylone, to tak naprawdę dwa różne badania. W tomografii komputerowej wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, natomiast w rezonansie – elektromagnetyczne, wytwarzane przez fale radiowe. Rezonans jest badaniem bezpieczniejszym, które można powtarzać nawet w krótkich odstępach czasu, czego nie można robić w przypadku TK.

Rezonans magnetyczny jest droższy niż klasyczna tomografia, a jednocześnie trwa dłużej. Dlatego też to właśnie tomografia komputerowa sprawdza się lepiej w sytuacjach nagłych. MRI jest jednak badaniem dokładniejszym, często wykorzystywanym do pogłębienia diagnostyki, gdy wyniki rezonansu są niewystarczające dla planowania dalszej terapii.

  • Udostępnij artykuł: