1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Sposoby na wspomaganie leczenia łuszczycy skóry

Sposoby na wspomaganie leczenia łuszczycy skóry

Sposoby na wspomaganie leczenia łuszczycy skóry
Łuszczyca skóry jest trudną do wyleczenia, nawrotową chorobą. Dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry pacjentów z łuszczycą? Styl życia, dieta i stosowanie dermokosmetyków może mieć ogromny wpływ na złagodzenie przebiegu choroby.

Styl życia i wpływ na przebieg łuszczycy

Jeśli chorujesz na łuszczycę skóry, powinieneś unikać używek, takich jak alkohol i nikotyna. Palenie tytoniu należy do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy i może sprzyjać cięższemu przebiegowi choroby. Również alkohol nasila produkcję cytokin prozapalnych, co pogarsza zmiany skórne. Ważna jest również aktywność fizyczna, która wpływa nie tylko na zmniejszenie masy ciała, ale też na dotlenienie tkanek skóry.

Łuszczyca skóry a dieta

Niebagatelne znaczenie w leczeniu łuszczycy ma dieta. Badania naukowe donoszą, że otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju łuszczycy i wpływa na jej cięższy przebieg. Komórki tłuszczowe wytwarzają bowiem cytokiny prozapalne, które nasilają stany zapalne skóry i prowadzą do pogorszenia przebiegu choroby. Unikaj w jadłospisie wysoko przetworzonych produktów, fast foodów, tłustych i słonych przekąsek. Ogranicz cukier i słodycze do minimum.

Wprowadź za to do diety produkty, które mają korzystny wpływ na ograniczenie procesów zapalnych, czyli przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Są pełne beta-karotenu oraz flawonoidów, które zmniejszają stres oksydacyjny i mają pozytywny wpływ na stany zapalne skóry. Ważne jest spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, czyli ryby, orzechy, nasiona i oliwa z oliwek. Dobre tłuszcze mają wpływ na lepsze funkcjonowanie bariery hydrolipidowej naskórka. Pij też dużo wody.

Łuszczyca a stres

Łuszczyca jest silną chorobą autoimmunologiczną. Silne emocje i stres mają wpływ na jej przebieg. Łuszczyca skóry często przyczynia się do obniżenia nastroju, a nawet rozwijania się depresji u osób nią dotkniętych. Osoby chore czują się wyobcowane, mają problemy z funkcjonowaniem społecznym i intymnością seksualną ze względu na zmiany skórne.

Wynika to między innymi z niskiej świadomości społecznej na temat choroby i stygmatyzowaniu osób dotkniętych łuszczycą. Nie pomaga funkcjonujący mit, że chorobą można się zarazić. W dzisiejszym świecie trudno unikać stresorów, ale warto prowadzić zrównoważony tryb życia, a w razie potrzeby udać się na terapię do psychoterapeuty.

Codzienna pielęgnacja skóry łuszczycowej

Uzupełnieniem leczenia łuszczycy skóry jest stosowanie dermokosmetyków. Balsamy i emolienty działają na skórę natłuszczająco i pozwalają utrzymywać odpowiednie nawilżenie skóry. Sięgaj po produkty z działu dermokosmetyków, ponieważ ich działanie jest testowane klinicznie. Powinny zawierać składniki, które odbudowują płaszcz lipidowy naskórka, przyczyniając się do wzmocnienie funkcji ochronnych skóry i zatrzymaniem w niej nawilżenie.

Obserwuj swój organizm. Zanotuj, kiedy pojawiają się u ciebie zmiany na skórze i jakie czynniki wpływają na ich złagodzenie. Jeśli poznasz główną przyczynę występowania zmian skórnym, którą może być stres, zakażenie ogólnoustrojowe, uszkodzenia skóry czy interakcje między lekami, łatwiej będzie Ci zapobiegać nawrotom choroby w przyszłości.

 

  • Udostępnij artykuł: