1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Medyczna marihuana – jak dostać E-receptę?

Medyczna marihuana – jak dostać E-receptę?

Medyczna marihuana – jak dostać E-receptę?

„Medyczna marihuana” to szerokie określenie każdego rodzaju leku na bazie konopi, stosowanego w celu łagodzenia objawów. Wiele produktów na bazie konopi jest dostępnych do kupienia online, ale ich jakość i zawartość nie są znane. Niektóre produkty, takie jak olej CBD lub olej konopny, można legalnie kupić jako suplementy diety w sklepach ze zdrową żywnością. Ale nie ma gwarancji, że są one dobrej jakości lub zapewniają jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Konkretne produkty na bazie konopi są dostępne na receptę jako marihuana lecznicza. Medyczna marihuana jest w Polsce legalnym lekiem od 2017 roku. Lek można otrzymać tylko na receptę. Z artykułu dowiesz się, jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę, na co można dostać receptę na marihuanę, a także jaki lekarz może wypisać taką receptę. 

Przeczytaj również, jakie są najlepsze sposoby na PMS?

Czym jest medyczna marihuana?

Liście i pąki marihuany zawierają substancje zwane kannabinoidami. THC to kannabinoid, który może wpływać na mózg i zmieniać nastrój lub świadomość. Różne odmiany marihuany zawierają różne ilości kannabinoidów. Medyczna marihuana może być stosowana między innymi w leczeniu przewlekłego bólu, chorób neurologicznych, zaburzeń psychicznych i problemów ze snem, a także nowotworów. Marihuana łagodzi ból, poprawia sen i ogólną jakość życia. W Polsce grupa docelowa pacjentów potrzebujących terapii konopiami to około 300 000 osób. W szczególności wydaje się, że marihuana łagodzi ból związany ze stwardnieniem rozsianym i ogólnie ból nerwów. Pacjenci twierdzą, że marihuana pozwala im na powrót do poprzednich aktywności bez poczucia całkowitego oderwania się od niej i braku zaangażowania.

Od kiedy marihuana medyczna jest legalna w Polsce? 

Ustawa o legalizacji weszła w lipcu 2017 roku, w życie weszła w listopadzie tego samego roku. Natomiast w aptekach susz konopi pojawił się dopiero na początku 2019 roku. 

Jakie choroby można leczyć marihuana?

Marihuana medyczna może być używana, aby złagodzić ból. Obejmuje to różne rodzaje bólu przewlekłego, w tym ból spowodowany uszkodzeniem nerwów. Może również pomóc w kontrolowaniu nudności i wymiotów. Najczęstszym zastosowaniem są nudności i wymioty wywołane chemioterapią na raka. Susz sprawia również, że zwiększa się apetyt na jedzenie. Pomaga to osobom, które nie jedzą wystarczająco dużo i tracą na wadze z powodu innych chorób, takich jak HIV/AIDS i rak. Niektóre małe badania wykazują, że marihuana może łagodzić objawy u osób, które cierpią na dolegliwości i choroby takie jak:

 • Stwardnienie rozsiane
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna
 • Zapalna choroba jelit
 • Nowotwór
 • HIV/AIDS
 • Napady padaczkowe i epilepsja
 • Jaskra
 • Ciężki ból przewlekły
 • Silne nudności
 • Ekstremalna utrata wagi i osłabienie (syndrom wyniszczenia)
 • Silne skurcze mięśni
 • Stwardnienie rozsiane
 • Rwa kulszowa
 • Bezsenność

…i wiele innych. Marihuana również może być stosowana w leczeniu jaskry. Bardzo obiecującym obszarem badań jest jego zastosowanie w PTSD u weteranów powracających ze stref walki. Wielu weteranów i ich terapeutów zgłasza poprawę stanu psychicznego. Donoszono również, że medyczna marihuana pomaga pacjentom cierpiącym na zespół bólu i wyniszczenia związany z HIV, a także zespół jelita drażliwego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Nie jest to wyczerpująca lista, ale raczej krótki przegląd rodzajów schorzeń, w których medyczna marihuana może przynieść ulgę. Podobnie jak w przypadku wszystkich środków zaradczych, twierdzenia dotyczące skuteczności powinny być krytycznie oceniane i traktowane z ostrożnością.

Kto nie powinien używać medycznej marihuany? 

Lekarze nie mogą przepisywać medycznej marihuany osobom poniżej 18 roku życia. Inne osoby, które nie powinny używać medycznej marihuany, to osoby z chorobami serca, kobiety w ciąży, osoby z historią psychozy.

Jak otrzymać receptę na marihuanę medyczną?

Aby móc legalnie zakupić susz należy mieć receptę. E-recepta może być wystawiona na podstawie kwalifikacji medycznej i wywiadu z pacjentem. Umawiając się na e-konsultację przez www.eDoktorzy.pl masz pewność, że otrzymasz w pełni profesjonalną poradę i legalną receptę na medyczną marihuanę. Pacjent, który decyduje się na terapię medyczną marihuaną musi być do tego odpowiednio przygotowany. Przed e-wizytą przygotuj swoją dokumentację medyczną. To usprawni całą konsultację, a także przyspiesza podjęcie decyzji lekarza o terapii i dawkowaniu. Recepta online umożliwia jej otrzymanie bez konieczności fizycznej wizyty u lekarza. Jest to wygodne rozwiązanie, dla tych osób, które nie chcą marnować czasu w kolejkach do lekarza.

Kto może wystawić receptę na marihuanę leczniczą?

Receptę na leczniczą marihuanę może wypisać każdy lekarz (z wyjątkiem lekarza weterynarii). Lekarz ten musi przejść szkolenie poszerzające wiedzę z zakresu konopii leczniczych. Lekarz dostępny na eDoktorzy.pl może legalnie wystawić e-receptę na marihuanę leczniczą.

Przeczytaj również, czy ciśnienie atmosferyczne wywołuje ból głowy?

Źródła:

 1. https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000899.htm
 2. https://www.nhs.uk/conditions/medical-cannabis/

Rozpocznij leczenie online
Lekarze 24h/7dni
Wypełnij formularz

Konsultacja pierwszorazowa jedynie 119zł

e-Receptę na SMS, po konsultacji, możesz otrzymać od lekarza po zapoznaniu się z Twoim wnioskiem i przy braku przeciwwskazań.

  Wybierz nazwę leku o który wnioskujesz

  Możesz otrzymać receptę na 10 gram lub 15 gram leku w zależności od produktu

  Opisz swoje dolegliwości dotyczące terapii

  Limit znaków: 200

  Wywiad medyczny
  Nie możesz wnioskować o terapię
  Nie możesz wnioskować o terapię
  Nie możesz wnioskować o terapię - skontaktuj się z psychiatrą
  Podaj swoje dane osobowe. (Twoje dane są chronione i trafią bezpośrednio do lekarza)
  • Udostępnij artykuł: