Jak wybrać odpowiedni aparat rentgenowski do gabinetu?
- 2023-05-12
- 4 polubień
- 2541
Z tego względu jest wykorzystywany do diagnozowania i leczenia w placówkach medycznych o różnych profilach. Współczesna medycyna wykorzystuje aparaty RTG na szeroką skalę i zgodnie z potrzebami wynikającymi ze stanu pacjentów.
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze aparatu rentgenowskiego?
Wybierając konkretny aparat RTG, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które mają znaczenie dla jego działania. Będą one determinowały m.in. sposób użytkowania urządzenia, tryb działania całego systemu czy rozmiar aparatury. Najważniejszymi danymi są te dotyczące:
- zastosowania sprzętu — poszczególne urządzenia różnią się ze względu na parametry techniczne i tryb pracy oraz wynikające z nich właściwości użytkowe;
- mocy urządzenia — determinuje jego przeznaczenie;
- budowy — bez względu na to, jakie technologie w nich zastosowano, urządzenia muszą składać się z najważniejszych elementów konstrukcyjnych;
- rodzaju detektora — na rynku są dostępne detektory analogowe i cyfrowe.
Zwracając uwagę na wspomniane czynniki, dobierzesz urządzenie dostosowane do potrzeb konkretnej placówki. Warto przy tym uwzględnić jej profil, dział medycyny, którym się zajmuje oraz plany związane z ewentualnym poszerzeniem działalności o kolejne gabinety w przyszłości. Dzięki temu sprzęt będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat.
Zastosowanie aparatu RTG
Aparaty rentgenowskie stosuje się najczęściej w ortopedii. Umożliwiają wykrywanie złamań, nadłamań, zwichnięć czy wad zwyrodnieniowych. Wyróżnia się także urządzenia niezbędne w pracy onkologów — pozwalają lokalizować zmiany nowotworowe i określać ich rozmiary.
W stomatologii aparatura jest wykorzystywana w celu oceny kondycji zębów oraz położenia i kształtu kanałów zębowych. Zdjęcia wykonywane przez urządzenia są konieczne do wyboru sposobu leczenia ukierunkowanego na konkretne schorzenie.
Pantomogram, czyli rodzaj zdjęcia, na którym są widoczne wszystkie zęby, szczęka i żuchwa, wykorzystują także ortodonci.
Urządzenie o odpowiednich parametrach umożliwia również wczesne wykrywanie zmian w obrębie piersi (poprzez mammografię) czy w obrębie płuc.
Szerokie zastosowanie sprawia, że powstają urządzenia służące do badania konkretnego obszaru ciała. Trudno byłoby wykonać jednym aparatem precyzyjne badanie zęba i jednocześnie całych płuc czy jamy brzusznej. Wybierając konkretny sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie i specyfikację techniczną.
Moc aparatu do RTG
Moc aparatu do RTG określa się w kVA. Większa moc urządzenia sprawia, że przeprowadzenie badania wymaga krótszego czasu ekspozycji. W praktyce oznacza to, że urządzenie o optymalnej mocy pozwoli sprawnie przeprowadzić procedurę. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy badany się rusza (np. dziecko, zwierzę).
Odpowiednio dobrane parametry narażają pacjentów na mniejszą dawkę promieniowania, które jest emitowanie w trakcie procedury.
Podczas badania znaczenie ma także długość fali x. Jest to zakres pomiędzy 0,0001 nm do 100 nm. Wyższa wartość wiąże się ze zmniejszonym przenikaniem fal. Konkretne urządzenie o określonych parametrach należy dobrać do potrzeb wynikających ze specyfiki badań prowadzonych w danym gabinecie.
Jak jest zbudowany aparat rentgenowski?
Aparaty rentgenowskie składają się z:
- lampy — generuje promieniowanie x;
- osłony lampy — chroni przed rozpraszaniem się promieniowania;
- układu odpowiedzialnego za rejestrację obrazu;
- zasilacza — ma napięcie dobrane do mocy całego systemu;
- prostownika prądu — przekształca prąd przemienny w stały;
- statywu — stabilizuje obraz generowany w trakcie badania;
- stołu połączonego z aparatem — umożliwia sprawne wykonanie badania w każdych warunkach (element nie występuje w urządzeniach do badań RTG stomatologicznych);
- podstawy całej aparatury.
Urządzenia nieznacznie różnią się od siebie w zakresie budowy ze względu na sposób działania i przeznaczenie. Część z nich ma mobilny charakter, inne są montowane na stałe w określonym miejscu (stacjonarne). Jeszcze inne wykorzystuje się wtedy, gdy np. transportowanie pacjenta do badania nie jest możliwe (aparaty przyłóżkowe).
Różnice są jednak niewielkie, a kluczowe elementy, wspomniane powyżej, pozostają niezmienne niezależnie od rodzaju urządzenia.
Cyfrowy czy analogowy aparat rentgenowski?
Każde urządzenie wykorzystuje do pracy detektor, czyli element odpowiedzialny za rejestrację obrazu. Aparaty rentgenowskie analogowe nie mają bezpośrednio podłączonego detektora. Cena takich urządzeń jest niższa niż cyfrowych, jednak obniżają one komfort pracy i znacznie ją wydłużają.
Urządzenia cyfrowe sprawiają, że czas oczekiwania na uzyskanie zdjęcia jest krótszy, a pacjent jest mniej narażony na promieniowanie x. Takie modele przyspieszają realizację badań, ułatwiają ich archiwizowanie, a tym samym wpływają na poprawę wydajności całej placówki medycznej, w której są wykorzystywane.
Gdzie można kupić aparat rentgenowski?
Aparat rentgenowski ma kluczowe znaczenie dla obrazowania stanu kości i narządów wewnętrznych. Z tego względu jest podstawowym elementem wyposażenia prywatnych klinik i gabinetów, a także publicznych placówek takich jak szpitale, przychodnie czy ambulatoria.
Szukając sprzętu, który warto kupić, najlepiej skorzystać z oferty dystrybutora o odpowiednim doświadczeniu w branży oraz rozbudowanym asortymencie — np. aparaty rentgenowskie Mar-Med. Dzięki temu dobierzesz aparaturę do swoich potrzeb i masz możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru konkretnych funkcji i parametrów.