Jak rozpoznać alergię na słońce? Jak sobie z nią poradzić?
- 2023-06-22
- 4 polubień
- 2589
Czym różni się alergia słoneczna od poparzenia?
Alergia na słońce to potoczna nazwa dolegliwości skórnych występujących w medycynie pod hasłem fotodermatoza. Jest to nic innego jak niewłaściwa reakcja skóry na promienie słoneczne. U zdrowej osoby wystawionej nawet na nadmierne promieniowanie UV nie dzieje się nic poza zmianą koloru skóry. Oczywiście jeśli nie dojdzie do oparzenia słonecznego, które objawia się rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze. Oparzone miejsca z czasem mogą swędzieć, być tkliwe przy dotyku, a z czasem poparzona skóra będzie schodzić.
W przypadki fotodermatozy jest zupełnie inaczej. Tutaj wystarczy zaledwie kilka krótkich minut, by wystąpiła reakcja alergiczna. Musisz też wiedzieć, że alergia na słońce może wystąpić jako samoistne uczulenie o nieznanym pochodzeniu, może być związana z zaburzeniami metabolizmu bądź z przyjmowanymi lekami czy stosowanymi kosmetykami i ziołami.
Typowe objawy alergii na słońce
Objawy fotodermatozy mogą być różne. Pojawiają się zwykle w ciągu doby od ekspozycji na słońce. Najczęściej są to:
- rumień skóry (zaczerwienienie) w obszarach narażonych na słońce,
- swędzenie, pieczenie lub uczucie pieczenia skóry,
- pęcherze, krostki lub wysypka,
- obrzęk skóry,
- sucha, łuszcząca się skóra.
W rzadszych przypadkach pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, nudności lub ogólne złe samopoczucie. Alergia na słońce może objawiać się również wystąpieniem bąbli wypełnionych płynem czy zmianą kolory skóry. Jeszcze rzadziej pojawiają się sączące strupy, zmiany krwotoczne lub obrzęk.
Jak poradzić sobie z uczuleniem na słońce?
Jeśli podejrzewasz, że masz alergię na słońce, w pierwszej kolejności umów się na wizytę do dermatologa. Oceni on zmiany skórne i powie, jak powinna wyglądać codzienna profilaktyka. Na wizycie przeprowadzi wywiad medyczny, zleci odpowiednie badania i wdroży odpowiednie leczenie.
Poza stosowaniem leków warto jednak wdrożyć kilka zasad, które pomogą ograniczyć skutki ekspozycji na słońce. Po pierwsze staraj się unikać promieniowania w godzinach, gdy promieniowanie UVB jest najintensywniejsze, czyli między godziną 10:00 a 16:00. Jeśli nie możesz w tym czasie zupełnie zrezygnować z wychodzenia z domu czy pracy, skróć czas spędzany na słońcu i szukaj cienia.
Stosuj kremy z filtrem SPF o najwyższym współczynniku (50 lub 50+) niezależnie od tego, jaki masz rodzaj karnacji. Wybieraj kremy o szerokim spektrum działania, chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Stosuj je co najmniej 15-30 minut przed ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że kosmetyki z filtrami działają tylko przez jakiś czas. Sprawdź na etykiecie produktu, jak często powtarzać aplikację i trzymaj się tego.
Dbaj również o skórę, nosząc odpowiednie ubrania. Na rynku dostępne są już sportowe ubrania z membraną UV. Ale są one stosunkowo drogie. Dlatego na co dzień najlepiej wybieraj odzież z długim rękawem i nogawkami, szytą z przewiewnych materiałów. Może to być len, wiskoza, bambus lub czysta bawełna. Zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie będziesz się grzać i pocić.