Jak prawidłowo nosić temblak? Oto nasze wskazówki
- 2023-03-28
- 4 polubień
- 3525
Co to jest temblak?
Temblak to stabilizator ortopedyczny dbający o unieruchomienie kończyny górnej – pozwala na podwieszenie i stałe zachowanie pozycji ręki zgiętej w łokciu. Jego budowa nie jest skomplikowana, ale w celu zachowania bezpieczeństwa i komfortu zalecamy zakup w sklepie medycznym. W sprzedaży znajdziesz temblaki dla dzieci i dla dorosłych, odpowiednie dla różnych rozmiarów i przebytych urazów.
Wybierając temblak ze strony: https://megamedic.pl/temblaki, dostosujesz produkt do indywidualnych oczekiwań. Masz także pewność, że nabywasz produkt będący wyrobem medycznym z oznaczeniem CE. Co to oznacza? Takie artykuły są przystosowane dla pacjentów, ponadto jako produkty z oznaczeniem CE spełniają wymogi unijne odnośnie do zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
W jakich sytuacjach lekarz może orzec, że ręka na temblaku jest obowiązkowym elementem leczenia? Przede wszystkim po złamaniach, ale także zwichnięciach, uszkodzeniach więzadeł, porażeniach, przy niedowładach (np. po udarze mózgu), chorobach zwyrodnieniowych i stanach zapalnych ręki. Niekiedy niezbędny jest temblak na nadgarstek lub bark.
Temblak na rękę nie należy do kosztownych sprzętów, dlatego warto rozważyć zakup zaawansowanego modelu. Współczesne temblaki dają możliwość komfortowej regulacji, a niektóre są wyposażone w amortyzujące wkładki z gąbki.
Jak prawidłowo nosić temblak? Czy mogę zdjąć go do snu?
Zakładanie i noszenie temblaka jest proste, choć uzależnione od jego rodzaju. Zazwyczaj wystarczy, że spojrzysz na zdjęcie na opakowaniu, aby zrozumieć, jak powinien być noszony. Niektóre produkty dostępne w internetowym sklepie MegaMedic mają załączone filmiki, doskonale obrazujące sposób zakładania oraz korzyści wynikające z wybrania konkretnego modelu.
Założenie temblaka nie wymaga pomocy drugiej osoby, zwłaszcza że prawie każdy temblak na bark lub ramię ma nowoczesną konstrukcję – bardzo łatwą w obsłudze. Po umieszczeniu w nim ręki wyreguluj pasek, dostosowując akcesorium do swojej budowy ciała.
Zastanawiasz się, czy powinieneś spać w temblaku? Niekoniecznie, ponieważ to może być niewygodne… i niepotrzebne. W pozycji leżącej ręka jest mniej obciążona, dlatego nie wymaga dodatkowego stabilizatora. Jeśli masz opatrunek gipsowy, masz zapewnione skuteczne unieruchomienie. W razie wątpliwości skonsultuj to z lekarzem!
Jaki temblak wybrać? Rodzaje temblaków
Najprostszy temblak możesz wykonać samemu, wykorzystując chustę lub inny kawałek materiału, jednak modele będące wyrobami medycznymi są tanimi, wygodnymi i skutecznymi wspomagaczami w leczeniu dolegliwości. Najpopularniejsze są lekkie temblaki bawełniane i siatkowe, zapewniające skórze oddychanie i odpowiednią elastyczność w użytkowaniu. Nieco droższe są temblaki neoprenowe, gwarantujące optymalny nacisk na uszkodzoną tkankę oraz izolację termiczną przyspieszającą krążenie.
Prawie każdy temblak pasuje na lewą i prawą stronę. Aby dobrać właściwy rozmiar, zmierz długość łokcia do palców i skorzystaj z tabeli podanej przez producenta. W celu przedłużenia żywotności i funkcjonalności temblaka zalecane jest pranie ręczne oraz unikanie ekspozycji na słońce, kurz i dużą wilgotność.
Noszenie temblaka pomoże Ci szybciej wrócić do sprawności. Odpowiednio dobrany zmniejszy Twój dyskomfort związany z gojeniem i ograniczeniami ruchowymi. Wybierz produkt medyczny – antyalergiczny i sprawdzony pod kątem skuteczności. Aby mieć pewność co do rodzaju temblaka, zakup skonsultuj z lekarzem.