Czym kierować się, aby wybrać rękawiczki medyczne dobrej jakości?
- 2023-03-28
- 5 Lubię
- 2220
Dlaczego rękawiczki są tak ważne?
Praca z pacjentem wymaga od personelu medycznego odpowiedniego przygotowania. Lekarz, pielęgniarka, stomatolog czy pracownik laboratorium analitycznego – każdy powinien korzystać z rękawiczek ochronnych, aby dbać o zdrowie swoje i pacjenta. Tworzą one barierę dla patogenów, w tym wirusów, bakterii i grzybów, chroniąc przed zakażeniami jatrogennymi, krzyżowymi oraz przed substancjami krwiopochodnymi. W zależności od wybranego wariantu rękawiczki medyczne istotnie wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, lecz także na komfort pracy.
Rodzaje rękawiczek medycznych
Rękawiczki medyczne różnią się między sobą ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Obecnie w sprzedaży dostępne są trzy warianty: lateksowe, winylowe oraz nitrylowe.
Najczęściej w gabinetach i laboratoriach wykorzystywane są rękawice lateksowe. Jednym z największych atutów jest ich elastyczność, która w dużym stopniu decyduje o wygodzie. Lateks wykorzystany do wykonania rękawiczek jest cienki, zatem nie ma wpływu na precyzję wykonywanych ruchów, a jednocześnie stwarza doskonałą barierę przed patogenami oraz substancjami chemicznymi, lekami itp.
Drugim wariantem są rękawiczki winylowe, które w przeciwieństwie do lateksu charakteryzują się wysokim stopniem sztywności. Niesie to ze sobą zwiększone ryzyko uszkodzenia, wynikające z niskiej elastyczności materiału. Trzeba zatem bardzo uważać, aby ich nie uszkodzić i nie narażać siebie na ewentualne patogeny. Rękawice medyczne winylowe cechują się wysoką odpornością na działanie środków chemicznych, skutecznie chroniąc skórę.
Dla personelu medycznego zostały przygotowane również rękawice nitrylowe, które są syntetycznym produktem. Doskonała alternatywa dla lateksu, którą z całą pewnością docenią alergicy. Materiał nie powoduje najczęściej żadnych problemów, wysypek i innych niepożądanych dolegliwości. Podobnie jak rękawice lateksowe nie wpływają negatywnie na precyzję ruchów, jednak charakteryzują się niższą elastycznością, dlatego można je dość łatwo uszkodzić.
Jakość rękawiczek medycznych to podstawa
Najważniejszą kwestią jest jakość rękawiczek. Zapewnienie skutecznej ochrony to podstawa i priorytet. Obecnie wszystkie dostępne w sprzedaży rękawiczki medyczne muszą spełniać ścisłe wymagania, zawarte w normie ISO EN 455. Standaryzacja wymagań daje gwarancję, że produkty dostarczone przez producenta będą spełniały określone normy, w tym m.in. okres trwałości produktu czy ścisłe wymagania dotyczące wytrzymałości.
Ważną kwestią jest także wskaźnik AQL, który informuje o szczelności produktu. Jest on określany na podstawie testu wodnego. Dopuszczalny zakres wynosi od 1,5 do 0,65, a im niższa wartość tym produkt wykazuje większą szczelność.
Indywidualne preferencje
Wybierając odpowiednie rękawiczki medyczne, należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby. Osoby uczulone na lateks z całą pewnością wybiorą inne warianty produktu. Również stosowanie środków pudrujących może wywołać miejscowe zaczerwienienie lub podrażniać skórę, dlatego jeśli osoba wie, że miała problemy z nadwrażliwością, powinna wybrać bezpieczny dla siebie wariant rękawiczek.
Duże znaczenie ma także rozmiar, ponieważ właściwa ochrona zapewniana jest wtedy, gdy rozmiar jest dokładnie dopasowany do wielkości dłoni. Zbyt małe lub zbyt duże rękawiczki medyczne nie zapewnią odpowiedniej ochrony, mogą też negatywnie wpłynąć na komfort pracy i sprawność manualną. Niewłaściwie dopasowany rozmiar rękawiczki zwiększa ryzyko jej mechanicznego uszkodzenia.