1. Home
  2. Forum Zdrowia
  3. Czy to może być guz płuca?

Data dodania:

Mężczyzna lat:53 palący papierosy przez ponad 30 lat, około 30 sztuk dziennie. Podczas tomografu serca (wykonany aby ocenić ryzyko choroby wieńcowej) wykazano liczne zmiany o charakterze pneumatocele do 15mm. Ze względu na niepokój ojciec poprosił lekarza rodzinnego o przekaz na tomograf klatki piersiowej z kontrastem. Oto wynik: W górnej części segmentu 3 płuca prawego guzek o śr. 4mm, bez komponenty tkankowej (co to znaczy?) Cechy niewielkiej rozedmy śródzrazikowej we wierzchołku płuca prawego. W segmencie 9/10 płuca prawego kilka pęcherzy rozedmowych wielkości do 15mm. Niewielkie zmiany włókniste obu płuc. Poza tym miąższ płuc bez zmian ogniskowych. Tchawica i oskrzela główne niezmienione. W śródpiersiu i we wnękach płucnych uwidoczniono nieliczne węzły chłonne o wymiarze w osi do 8mm. Zwapnienia w tętnicy wieńcowej lewej. W objętych badaniem narządach jamy brzusznej zmian nie uwidoczniono.

W badaniu morfologii krwi jedynie niepokój budzi dla mnie spadek stężenia sodu poniżej normy, zwiększenie wapnia powyżej normy oraz bardzo mała limfocytoza, crp i ob w normie. Czy to może być Zespół Schwartza-Barttera?

1.Czy guz w prawym płucu to może być rak?
2. Czy ułożenia guza w segmencie 3 było by problematyczne w przypadku konieczności usunięcia, ze względu na oskrzele główne?
3. Czy powiększone węzły chłonne w śródpiersiu i wnękach płucnych mogą świadczyć o przerzutach?

Umówiłem ojca na wizytę do profesora pulmonologii Dariusza Ziory, lecz na razie musimy czekać na naszą kolej.

Uzyskaj odpowiedź i opinię

Zadaj pytanie i otrzymaj bezpłatną odpowiedź lekarza

Masz pytanie dotyczące zdrowia, choroby lub innego problemu, zostaw pytanie BEZPŁATNIE dla lekarzy na forum zdrowia

Formularz zdrowia