1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Prywatny czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień?

Prywatny czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień?

Prywatny czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień?
Nie da się ukryć, że uzależnienia obecnie stały się jednym z najpoważniejszych problemów naszego społeczeństwa. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to głównie wynik stale nawarstwiających się problemów, z którymi nie każdy z nas może sobie do końca poradzić. Wobec tego szukamy ulgi w substancjach psychoaktywnych, które faktycznie na chwilę mogą przynieść nam zapomnienie. Nie zwracamy jednak uwagi na to, że tego typu substancje są również odpowiedzialne za nas powolny upadek. Skutecznie opanowują one nasze umysły, a jednocześnie zaczynają je wyniszczać. Jednocześnie świadomość odnośnie istnienia problemu uzależnień również się zwiększa, a w efekcie pojawiają się wyspecjalizowane placówki, które mogą nam pomóc tę walkę wygrać. Obecnie w Polsce możemy wyróżnić zarówno prywatne jak i publiczne kliniki leczenia nałogów. Na które z nich jednak warto postawić?

Publiczne ośrodki leczenia uzależnień i ich zalety

Wspomniane już zostało, że w naszym kraju możemy wyróżnić zarówno prywatne ośrodki leczenia uzależnień jak np. AwaMedic, ale także możemy znaleźć takie ośrodki, które wykonują swoje obowiązki na zasadzie umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wiele osób może się więc zastanawiać, jakie są zalety wspomnianych już, publicznych ośrodków leczenia uzależnień? Otóż nie ma ich zbyt wiele, choć mogą one do siebie przekonywać tym, że zapraszają na całkowicie darmową terapię. To NFZ refunduje koszt takiego leczenia, więc pacjenci nie muszą się nimi przejmować. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że wszelakie zalety tego typu ośrodków na tym się kończą. Niestety, ale kolejki oczekiwania na jedno miejsce dla pacjentów mogą przeciągać się w prawdziwą nieskończoność. Dodatkowo takie ośrodki – z uwagi na dość niskie fundusze – mają ograniczone możliwość pod względem np. wprowadzenia nowoczesnych metod terapii i leczenia uzależnień. Warto się więc dobrze zastanowić, zanim podejmiemy finalną decyzję.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień – dlaczego będą lepszym rozwiązaniem?

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień jak np. AwaMedic to o wiele lepsze rozwiązanie dla większości pacjentów. Przede wszystkim, można powiedzieć, że drzwi do takiego ośrodka praktycznie zawsze są otwarte, a pacjenci mogą zostać przyjęci na leczenie jeszcze tego samego dnia. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień posiadają także o wiele nowocześniejsze metody terapii i są w stanie otoczyć poszczególnych pacjentów znacznie większą opieką. W takich ośrodkach leczenie z pewnością zakończy się sukcesem.

  • Udostępnij artykuł: