1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Próchnica ukryta między zębami. Jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać?

Próchnica ukryta między zębami. Jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać?

Czy wiesz, że pomiędzy zębami gromadzi się najwięcej płytki nazębnej i resztek jedzenia? Ciasne i wąskie obszary między zębami tworzą sprzyjające warunki dla namnażania bakterii i odkładania się płytki nazębnej. Zalegająca przez długi czas w tych miejscach aktywna płytka bakteryjna stopniowo osłabia szkliwo zębów, doprowadzając w końcu do powstania ubytków próchniczych między zębami. Próchnicę międzyzębową bardzo trudno wykryć, dlatego że nie widać jej gołym okiem. Co zatem możemy zrobić by jej skuteczniej zapobiegać i jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Próchnica międzyzębowa – jak ją rozpoznać?

Próchnica może rozwijać się bardzo szybko, szczególnie jeśli zaniedbujemy codzienną higienę jamy ustnej, czyli myjemy zęby za krótko, niedokładnie, zapominając przy tym o czyszczeniu przestrzeni między zębami. A to właśnie w tych miejscach ubytki próchnicze tworzą się najczęściej. Próchnica międzyzębowa bywa trudna do wykrycia, dlatego często rozwija się przez długi czas niezauważona. Najczęściej daje o sobie znać, gdy ubytek jest dość duży i sięga już do głębszych warstw struktury zęba. Wtedy też może uwidocznić się na zewnątrz. Tego rodzaju próchnica często obejmuje jednocześnie dwa sąsiednie zęby. Na zaawansowanym etapie może doprowadzić nawet do pęknięcia zęba czy odłamania jego fragmentu. Jakie pierwsze objawy mogą nas zaniepokoić? Nieprzyjemny ból w trakcie spożywania zimnych lub słodkich pokarmów. Pomocna może okazać się również nić dentystyczna. Gdy nić strzępi się lub haczy, a wcześniej nie miało to miejsca, to może to zwiastować, że coś niepokojącego dzieje się pomiędzy zębami. Warto wtedy zgłosić się do stomatologa, w celu poszerzenia diagnostyki. Oprócz tego, niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Stomatolog w trakcie przeglądu jamy ustnej, jeśli uzna to za stosowne, może zlecić wykonanie zdjęcia rtg, które pomoże mu rozpoznać ukryte zmiany próchnicze.

Próchnica ukryta między zębami – jak jej zapobiegać?

Aby zapobiec próchnicy międzyzębowej warto działać wielokierunkowo. Podstawą jest oczywiście regularne i systematyczne mycie zębów. Dodatkowo warto ograniczyć spożywanie słodkich produktów, bogatych w cukry proste i o kleistej strukturze. Czego używać do mycia zębów? Dobrze nam znana szczoteczka do zębów i nić dentystyczna lub szczoteczka międzyzębowa to niezbędne akcesoria w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Czasem jednak zwykła szczoteczka do zębów może nie dawać zadowalających efektów, szczególnie jeśli mamy tendencję do pobieżnego szczotkowania zębów a do tego nie opanowaliśmy poprawnej techniki mycia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się szczoteczka soniczna, która usuwa nawet kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Oprócz tego jest ona w stanie wspomóc oczyszczanie trudno dostępnych miejsc. Irygator do zębów do kolejne urządzenie warte rozważenia. Wytwarzany przez niego wąski strumień wody wypłukuje zanieczyszczenia spomiędzy zębów i z obszarów poniżej linii dziąseł.

Szczoteczka soniczna do zębów a lepsza higiena przestrzeni między zębami

Wydawać się może, że szczoteczka do zębów ma nieduże znaczenie w eliminacji płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Jednak wyjątkiem jest tu szczoteczka soniczna, która w ciągu minuty wykonuje aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów, co pozwala jej znacznie lepiej i skuteczniej usuwać płytkę nazębną nie tylko z powierzchni zębów, ale też z miejsc trudniej dostępnych. Technologia soniczna umożliwia wytworzenie z pasty, wody i śliny chmury tysięcy mikrobąbelków, które z dużą prędkością kierowane są do głębiej położonych miejsc w jamie ustnej – do przestrzeni między zębami i obszarów poniżej dziąseł. W ten sposób szczoteczka soniczna wspomaga oczyszczanie tych kluczowych miejsc. Warto też wspomnieć o zaletach samych fal dźwiękowych. Fale te wspomagają rozbijanie łańcuchów bakteryjnych i opóźniają ich ponowne namnażanie. Dzięki temu na naszych zębach wolniej odkłada się płytka bakteryjna, a zęby są dłużej czyste. Szczoteczka soniczna w połączeniu z nicią dentystyczną i/lub irygatorem pomaga kompleksowo zadbać o zdrowie całej jamy ustnej.

Irygator do zębów – co warto o nim wiedzieć?

Irygator do zębów to urządzenie wytwarzające wąski strumień wody pod ciśnieniem, który wypłukuje resztki jedzenia i płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszonki dziąsłowe. Pomaga w ten sposób lepiej zapobiegać próchnicy między zębami oraz poprawia stan zdrowia dziąseł. Samo urządzenie jest łatwe w użyciu i pozwala na bardzo szybkie oczyszczenie całej jamy ustnej. Ciśnienie strumienia wody możemy łatwo dopasować do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej. Każdy irygator posiada bowiem regulację ciśnienia wody. Dla kogo irygator jest szczególnie polecany? Bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które mają problem z używaniem nici dentystycznej, trudniej jest im nitkować zęby położone w tylnej części jamy ustnej. Warto jednak wspomnieć, że irygator nie zastąpi używania nici dentystycznej, natomiast zdecydowanie poprawi higienę tych trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo irygator pomaga utrzymać właściwą higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym oraz poprawia kondycję dziąseł.

Oto najważniejsze zalety używania irygatora do zębów:

  • Mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych, które z powodu gorszego dostępu są bardziej narażone na powstawanie próchnicy.
  • Znacząca poprawa kondycji dziąseł. Rzadsze stany zapalne oraz lepsze efekty leczenia chorób przyzębia.
  • Świeży oddech i wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego.
  • Udostępnij artykuł: