Laserowa korekcja wady wzroku – dla kogo jest to zabieg?
- 2022-12-27
- 4 polubień
- 1986
Wady wzroku występują u różnych ludzi na całym świecie. Są powszechne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stwierdza się je u dorosłych, mogą dotknąć również dzieci. Niezależnie od tego, czy jest to krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, zawsze wiąże się z pogorszeniem jakości widzenia. To, jak bardzo widzenie będzie zaburzone wynika z zaawansowania wady. Bardzo długo osoby mające problem ze wzrokiem skazane były na noszenie okularów korekcyjnych. Potem pojawiły się soczewki, które jednak nie każdemu odpowiadają. Dzisiaj można postawić na laserową korekcję wzroku, która jest zabiegiem bezpiecznym i gwarantującym naprawdę dobry efekt.
Co to jest wada wzroku?
Wada wzroku to – mówiąc bardziej fachowym językiem – wada refrakcji. Jeśli występuje, to promienie światła, które wpadają do naszego oka, nie skupiają się w miejscu, w którym powinno do tego dochodzi. W zdrowym oku dzieje się to na siatkówce. Kiedy jednak mamy do czynienia z wadą, to promienie światła skupiają się albo przed nią, albo poza nią. Konsekwencją będzie problem z wyraźnym widzeniem z daleka bądź z bliska (w zależności od rodzaju wady). Zarówno krótko-, jak i dalekowzroczność wyrażane są w dioptriach. Im ich więcej, tym większa wada, a tym samym gorsza jakość widzenia bez szkieł korekcyjnych.
Charakter astygmatyzmu jest nieco inny. W tym przypadku mamy do czynienia z zaburzeniem symetrii gałki ocznej. Kiedy jest ona prawidłowa, to swoim kształtem przypomina piłkę – taką, jaka używana jest na przykład do gry w siatkówkę. U osób cierpiących na astygmatyzm gałka oczna zmienia swój kształt. Nie jest ona idealnie okrągła. W efekcie podobna jest do piłki używanej do gry w rugby. Astygmatyzm sprawia, że widzimy niewyraźnie, a krawędzie tego, co spostrzegamy są zniekształcone. Problemem astygmatyków jest nie tylko pogorszenie jakości widzenia, ale również uciążliwe bóle głowy. Wiele osób skarży się także na dolegliwości bólowe ze strony oczu.
Kto może zdecydować się na laserową korekcję wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg odpowiedni dla osób, u których stwierdzono:
- krótkowzroczność;
- dalekowzroczność;
Oznacza to, że wszystkie najczęściej występujące wady wzroku można skutecznie usunąć, poddając się zabiegowi z użyciem lasera. Taki zabieg oferuje np. https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku. Stopień zaawansowania wady ma znaczenie podczas kwalifikacji do zabiegu. I tak astygmatycy mogą skorzystać z laserowej korekty wówczas, gdy wada kształtuje się na poziomie do 6 dioptrii. Z kolei ci, u których rozpoznano krótkowzroczność, mogą zdecydować się na takie nowoczesne leczenie aż do 13 dioptrii. W przypadku nadwzroczności zakres jest nieco mniejszy – wynosi do sześciu dioptrii. Istotnym jest fakt, że do zabiegu kwalifikowane są osoby, których wada jest ustabilizowana. Oznacza to, że nie powinna ona w krótkim czasie się pogłębiać. Laserowa korekta wzroku wykonywana jest u osób pełnoletnich. Jest w pełni bezpieczna, przeprowadza się ją, korzystając ze znieczulenia. Oznacza to, że jest bezbolesna. Jeśli zaliczasz się do osób cierpiących na wady wzroku, nie chcesz dłużej nosić soczewek bądź okularów korekcyjnych, postaw na laserową korektę wzroku.
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online