1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Kosmetyk naturalny, wegański a organiczny – najważniejsze cechy

Kosmetyk naturalny, wegański a organiczny – najważniejsze cechy

Popularność naturalnych kosmetyków stale rośnie. Stajemy się bowiem coraz bardziej świadomi negatywnego wpływu sztucznych substancji i chemikaliów na naszą skórę i włosy oraz zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma produkcja z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wiele osób dopiero jednak przekonuje się do naturalnych kosmetyków. Z myślą o nich powstał ten artykuł. Dowiedzieć się z niego można przede wszystkim, jak rozpoznać naturalny produkt, ale też czym cechuje się kosmetyk organiczny, a czym wegański.

Czym powinien cechować się naturalny kosmetyk?

Mianem naturalnego określa się produkt, który stworzony został głównie z wykorzystaniem substancji pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Wybierając go, zyskujemy pewność, że nie zawiera żadnych syntetycznych składników aktywnych. Swoją skuteczność zawdzięcza obecności ekstraktów ziołowych, wyciągów roślinnych czy naturalnych olejów i olejków eterycznych.

W naturalnych kosmetykach nie ma sztucznych barwników i konserwantów ani też parafiny, silikonu czy substancji pochodzących z ropy naftowej. Dzięki temu są one bezpieczne dla skóry, nie podrażniają i nie powodują zaczerwienienia.

Szukasz przyjaznego dla skóry żelu pod prysznic na bazie składników naturalnego pochodzenia? Zobacz ofertę manufaktury Manu Natu na https://manunatu.pl/naturalne-zele-pod-prysznic.

Kosmetyki naturalne, organiczne a wegańskie – czym się różnią?

Wyjaśniliśmy już sobie, czym jest naturalny kosmetyk. Na rynku kosmetycznym znaleźć można jednak produkty nazywane wegańskimi, organicznymi czy ekologicznymi. Pojęć tych nie używa się zamiennie, ponieważ oznaczają zupełnie co innego. Czym się różnią i jak rozpoznać produkt przynależący do określonej grupy?

  • Kosmetyki wegańskie – do tej kategorii należą produkty pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego. Nie może być w nich naturalnych składników jak wosk, mleko, miód czy lanolina, ale substancje syntetyczne bywają częstym dodatkiem. Jeśli zależy nam zatem na tym, aby wegański kosmetyk był zarazem naturalnym, świadomie czytajmy składy.
  • Kosmetyki organiczne – określane także jako bio, produkowane są z naturalnych ekstraktów czy olejów, ale pochodzących z certyfikowanych źródeł i upraw. Pochodzenie każdego składnika poświadczone jest certyfikatem. Warto zaznaczyć, że naturalny kosmetyk nie musi być jednocześnie organicznym. Organiczne produkty do pielęgnacji są natomiast zwykle w 100% zrobione z naturalnych składników.
  • Kosmetyki ekologiczne – kosmetyk ekologicznym można nazwać wtedy, gdy występujące w nim składniki pochodzą z ekologicznych upraw. Firmy do ich produkcji często wykorzystują lokalne składniki, ograniczając w ten sposób emisję spalin.

Chcesz wypróbować naturalne i zarazem wegańskie mydło w kostce z olejem konopnym? Kupisz je na https://manunatu.pl/naturalne-mydlo-w-kostce-100-g. Jeśli jednak preferujesz mydło w płynie, to i takowe Manu Natu ma w swojej ofercie. Dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-mydlo-w-plynie-300-ml.

  • Udostępnij artykuł: