1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak wygląda twarz alkoholowa u alkoholika?

Jak wygląda twarz alkoholowa u alkoholika?

Spożywanie alkoholu w nadmiarze prowadzi zarówno do poważnych problemów zdrowotnych, jak i zmian w wyglądzie. Osoby uzależnione zmagają się z zaburzeniami metabolicznymi, które skutkują opuchnięciami niektórych części ciała. Sylwetka alkoholika jest zwykle wątła, ale widoczny jest tak zwany brzuch alkoholowy. Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej występuje głównie z przodu brzucha, nie rozlewa się na boki. Tłuszcz nie gromadzi się na biodrach ani na pośladkach. Uzależnionej osobie ciężko zbudować tkankę mięśniową, gdyż w organizmie zahamowane są procesy syntezy białka.

Uzależnienie wypisane na twarzy, czyli twarz alkoholowa

Opuchnięcia spowodowane przez nadużywanie alkoholu najwyraźniej widoczne są na twarzy. Policzki, podbródek, nos czy oczy to najbardziej dotknięte strefy. U zaawansowanego alkoholika opuchlizna nie znika ani na chwilę. Twarz alkoholowa oprócz obrzęków charakteryzuje się złą kondycją cery. Przesuszona, szara i matowa skóra oraz rumieńce to znaki rozpoznawcze tej przypadłości. Ponadto, na skutek spożywanego alkoholu rozszerzają się naczynia krwionośne, przez co twarz alkoholowa jest bardzo zaczerwieniona. Występują na niej liczne podrażnienia i mikrowylewy. Charakteryzuje się także, czerwonym, nad wyraz opuchniętym nosem. W wielu przypadkach nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do porażenia nerwów mimicznych. Na twarzy alkoholika występuje wówczas ciągły, niekontrolowany grymas bólu czy cierpienia.

Alkohol uroku nie dodaje

Negatywne działanie alkoholu przekłada się w dużym stopniu na urodę. Poprzez przyspieszony proces starzenia się komórek i tkanek, powstaje coraz to więcej zmarszczek i bruzd. Problem ten dotyka szczególnie kobiet. Twarz alkoholiczki starzeje się znacznie szybciej i intensywniej niż u innych osób. Spowolniona produkcja kolagenu skutkuje brakiem jędrności skóry. Przyswajanie cennych składników odżywczych czy witamin, takich jak A i C jest zaburzone. W konsekwencji skóra alkoholiczki jest osłabiona i podatna na negatywne działanie zanieczyszczeń oraz promieni słonecznych. Na twarzy alkoholowej bardzo często występują długo utrzymujące się stany zapalne powstające na skutek odwodnienia i wysuszania się skóry.

Oczy zwierciadłem duszy i uzależnienia

Bardzo charakterystyczne są także oczy alkoholika. Podpuchnięte i podkrążone są bowiem zwykle mocno przekrwione. Sińce i worki pod oczami to codzienność w życiu alkoholika. U niektórych uzależnionych, zauważa się występowanie żółtych oczu. Przyczyną tego zjawiska są choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że cechy wyglądu, o których mowa. Nie zawsze są jednoznaczne z aktualnym spożywaniem alkoholu. Efekty te utrzymują się jeszcze przez długi czas, nawet jeśli zaprzestano pić alkohol. Dlatego właśnie w „ośrodkach trzeźwienia” stosuję się alkomaty oraz blokadyalkoholowe, by sprawdzić rzeczywisty stan pacjenta.

Twarz alkoholowa postarza

Alkohol prowadzi do wyniszczania całego organizmu, ale to właśnie na twarzy widać jego skutki najbardziej. Utrata wody oraz degeneracja tkanek prowadzi do wielu zmian w jej rysach czy kształcie. Twarz alkoholowa dodaje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat w stosunku do faktycznego wieku osoby uzależnionej. Alkoholik wygląda na bardziej zmęczonego, ale przede wszystkim starszego człowieka niż jest w rzeczywistości.

Zmiana sylwetki po długotrwałym piciu alkoholu
  • Udostępnij artykuł: