1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak nadużywanie alkoholu wpływa na wygląd zewnętrzny?

Jak nadużywanie alkoholu wpływa na wygląd zewnętrzny?

Alkoholizm przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) został uznany za chorobę cywilizacyjną. Od alkoholu uzależniają się osoby bez względu na płeć, wiek, stan majątkowy oraz status społeczny. Jak przebiega uzależnienie od alkoholu i po czym poznać alkoholika?

Jak rozwija się choroba alkoholowa?

Uzależnienie alkoholowe to choroba bardzo podstępna, która rozwija się latami. Przez długi czas symptomy są zupełnie niezauważalne ani dla osoby pijącej, ani dla otoczenia. W pierwszym etapie rozwoju choroby alkohol poprawia humor, ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich, pozwala łagodzić stres i odsuwać problemy na dalszy plan. 

W drugim etapie, nazywanym ostrzegawczym, można dostrzec już pierwsze objawy uzależnienia. Alkoholik szuka okazji do picia lub je prowokuje, zwiększa się jego tolerancja na alkohol, zaczyna pić w samotności. Na tym etapie najczęściej udaje mu się jeszcze ukrywać swoje uzależnienie. 

Na etapie trzecim nie da się już ukryć uzależnienia, chociaż alkoholik stanowczo zaprzecza problemom i zapewnia, że panuje nad sytuacją. Stopniowo zaniedbuje obowiązki domowe, a później zawodowe, co często kończy się utratą pracy. 

Faza czwarta choroby alkoholowej jest fazą krytyczną, ciągi alkoholowe trwają nawet przez kilka tygodni. Organizm jest tak wycieńczony, że dalsze picie zagraża zdrowiu i życiu osoby uzależnionej. 

Jak alkohol wpływa na organizm?

Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Toksyny zawarte w alkoholu niszczą układ nerwowy. Alkoholik staje się agresywny, często reaguje nerwowo, nie potrafi kontrolować swoich zachowań. 

Alkohol negatywnie działa także na wątrobę, której zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Choć wątroba ma zdolność do regeneracji, to długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do jej uszkodzenia, może być także przyczyną jej marskości, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Alkohol pity w dużych ilościach prowadzi także do uszkodzenia nerek, osłabia serce, przyczynia się do nadciśnienia. 

Jak rozpoznać alkoholika po wyglądzie?

Alkohol zmienia nie tylko funkcjonowanie różnych organów i zachowanie osoby uzależnionej, ale także jej wygląd. Alkoholik znacznie traci na wadze, ale nie jest to efekt zdrowej diety, lecz zaniedbań żywieniowych i przede wszystkim nieprawidłowej syntezy białek. Picie dużych ilości alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu i utraty cennych witamin oraz minerałów. 

Największe zmiany widoczne są na twarzy alkoholika, które są efektem spowolnionej produkcji białka i kolagenu będących głównymi składnikami budulcowymi skóry. To właśnie ich niedobór powoduje przyspieszone starzenie skóry. Staje się ona sucha, matowa i szara, zmarszczki są bardziej widoczne. 

Jednak najbardziej widocznymi zmianami na twarzy alkoholika są zaczerwienione policzki i nos. To efekt rozszerzonych naczyń krwionośnych, które mają tendencję do pękania. W rezultacie powstają charakterystyczne pajączki, które mogą zwiastować rozwój trądziku różowatego. Pod oczami osoby uzależnionej pojawiają się charakterystyczne worki, czasami także sińce świadczące o zaburzeniach w pracy wątroby. 

Skóra alkoholików podatna jest także na różnego rodzaju zakażenia grzybicze i bakteryjne, które są bardzo trudne do wyleczenia. Często pojawia się także łuszczyca. Z powodu nadmiernego spożywania alkoholu cierpią także włosy i paznokcie. Niedobór witaminy A, C oraz witamin z grupy B powodują łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów, które stają się słabe i cienkie. 

Czy zmiany w wyglądzie alkoholika mają charakter trwały i nieodwracalny? Nie, wystarczy tylko znacznie ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Po kilku tygodniach skóra wróci do normalnego wyglądu. Jak to zrobić?

Jak zerwać z alkoholizmem?

Nie jest to zadanie łatwe i wymaga od osoby uzależnionej dużego zdeterminowania. Najważniejsza jest jednak motywacja – alkoholik musi sam uświadomić sobie problem z uzależnieniem i podjąć z nim walkę.

Każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu ma opracowany program wychodzenia z choroby alkoholowej. Pierwszym etapem jest zawsze detoks, czyli odtrucie organizmu. Polega nie tylko na wyeliminowaniu z organizmu toksyn, ale równocześnie na uzupełnieniu za pomocą kroplówek wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. 

Kolejny etap to psychoterapia, której efektem może być trwałe zerwanie z nałogiem. W całym procesie wychodzenia z nałogu ważny jest nie tylko profesjonalizm psychoterapeutów, ale także wsparcie osób najbliższych. Dzięki temu alkoholik wie, że może odbudować swoje relacje z najbliższymi.

  • Udostępnij artykuł: