1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu spojówek?

Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu spojówek?

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób dotykających narząd wzroku. Może wystąpić u osób w każdym wieku, a ze względu na specyficzne objawy, często bywa nazywana „chorobą czerwonych oczu”. Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek i w jaki sposób można zapobiec chorobie?

Przyczyny i objawy zapalenia spojówek

Choroby oczu mogą mieć podłoże alergiczne, wirusowe bądź bakteryjne. Czynnikiem etiologicznym w wirusowym zapaleniu spojówek są adenowirusy, które bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka. Tymczasem alergiczne zapalenie oka powodują alergeny, takie jak pyłki, kurz czy roztocza. Bakteryjne zapalenie spojówek występuje rzadko – jedynie u około 5% pacjentów. Najczęściej wywołuje je gronkowiec złocisty lub dwoinka zapalenia płuc. Choroby oczu objawiają się w następujący sposób:

  • występuje silne zaczerwienienie oka,
  • występuje uporczywe, trudno do opanowania łzawienie,
  • oko swędzi,
  • pojawia się światłowstręt.

Dodatkowo w przypadku bakteryjnego zapalenia oka można zaobserwować wydzielinę ropną, która w zapaleniu wirusowym czy alergicznym występuje jedynie w niewielkiej ilości.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie oka można leczyć na różne sposoby, lecz najważniejsze jest tutaj rozpoznanie przyczyny. W przypadku, gdy choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz może zdecydować o zastosowaniu kropli z antybiotykiem. Przy alergicznym zapaleniu spojówek podstawową formą leczenia są krople antyhistaminowe i unikanie kontaktu z alergenem. Tymczasem wirusowe zapalenie spojówek najczęściej mija samoistnie po maksymalnie dwóch tygodniach. W tym czasie ważne jest zachowanie prawidłowej higieny, można również stosować krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Choroby oczu wymagają pilnego diagnozowania, natomiast przyczynę ich występować może rozpoznać jedynie specjalista. To on decyduje też, jak będzie wyglądało leczenie. Zapalenie oka to uporczywa dolegliwość, która w niektórych przypadkach wymaga zastosowania silniejszych środków leczniczych.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej pojawia się w okresie pylenia, a więc wiosną i latem. Należy wtedy unikać kontaktu z alergenem, można również pomocniczo stosować krople przeciwhistaminowe. Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek przenoszone jest natomiast z człowieka na człowieka, zatem należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę narządu wzroku. Nie dotykajmy oczu dłońmi, gdyż to najczęściej w ten sposób czynniki patogenne przedostają do organizmu.

Zapalenie spojówek w zespole suchego oka

Zapalenie oka często dotyka osoby, borykające się z problemem suchego oka. Nadmierne przesuszenie stwarza doskonałe środowisko do rozwoju chorób, dlatego w tym przypadku bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie. W tym celu warto sięgnąć po krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Same w sobie nie są lekiem, jednak osoby, które po nie sięgają, a dodatkowo dbają o odpowiednią higienę, rzadziej zapadają na choroby oczu.

  • Udostępnij artykuł: