1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Higiena po stosunku – jak zatroszczyć się o swoje miejsca intymne?

Higiena po stosunku – jak zatroszczyć się o swoje miejsca intymne?

Przed stosunkiem dbamy o swoje ciało – depilacja, nawilżenie naszym ulubionym, zapachowym balsamem czy długa przyjemna kąpiel. Po stosunku. wyczerpani wysiłkiem, zapominamy o zaopiekowanie się swoim ciałem, a to właśnie wtedy wymaga ono największej uwagi. Jak więc zatroszczyć się o swoje miejsca intymne po stosunku?

Przeczytaj również, jak wygląda grzybica skóry – kandydoza

Dlaczego higiena po stosunku jest ważna?

Z roku na rok coraz więcej kobiet cierpi na nawracające infekcje intymne. Jedne z ich głównych powodów występowania to noszenie obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych włókien, nieprawidłowe podmywanie się oraz zapominanie o higienie intymnej po stosunku.

Jeżeli prawidłowo zadbamy o nasze miejsca intymne po stosunku, zredukujemy ryzyko podrażnień i zakażeń drobnoustrojami. Te znajdują się np. w okolicy odbytu.

Niekiedy można usłyszeć, że prezerwatywa chroni przed infekcjami – nic bardziej mylnego! Przy stosowaniu np. zapachowych prezerwatyw, w okolicy intymnej gromadzą się związki sprzyjające powstawaniu podrażnień i alergii.

Ważnym aspektem jest pamiętanie o higienie intymnej wtedy, kiedy w czasie seksu używane są zabawki erotyczne bądź lubrykant. Co więcej, nie można zapomnieć o podmyciu się po stosunku, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych.

Higiena po seksie – co robić po stosunku?

Najważniejszą zasadą, o której powinna pamiętać każda kobieta po seksie jest oddanie moczu. Jego strumień opłucze cewkę moczową ze zgromadzonych w niej bakterii. Najlepiej zrobić to w ciągu 15 minut od zakończenia stosunku.

Kolejnym etapem jest mycie. Delikatne przemycie miejsc intymnych w niedługim czasie po seksie obniża szanse na infekcję dróg moczowych. Kiedy bierzemy prysznic musimy pamiętać o tym, aby nie skupiać się tylko i wyłącznie na okolicach intymnych. Podczas stosunku nasze dłonie błądzą po całym ciele, dlatego musimy również zwrócić uwagę na mycie rąk. Jest to klucz do zatrzymywania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Nie zakładaj obcisłej bielizny ze sztucznych materiałów po zakończonym stosunku! Wybierz tą, która stworzona jest z bawełnianych i naturalnych tkanin – przepuszczają one powietrze i pochłaniają wilgoć.

Higiena po seksie z zabawkami erotycznymi i lubrykantem

Najróżniejsze wirusy i grzyby mogą utrzymywać się na powierzchni Twoich zabawek. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych chorób i infekcji zadbaj również o ich czystość. Zabawkę myj po każdym użyciu, w taki sposób, jaki został opisany na opakowaniu przez producenta.

Wizyta u lekarza

W trosce o swoje zdrowie intymne warto regularnie się badać. Higiena intymna po stosunku nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi, zgłoś się jak najszybciej do lekarza, nie warto bagatelizować objawów.

Serum dla ochrony Twoich okolic intymnych

Serum intymne z kwasem hialuronowym od WIMIN to żel o potrójnym działaniu – odżywia mikrobiom, intensywnie nawilża i łagodzi podrażnienia. W swoim składzie zawiera naturalne składniki i kwas hialuronowy, które napinają skórę intymną, dzięki czemu staje się ona gładsza i bardziej promienna. Sprawdź sama!

  • Udostępnij artykuł: