1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czym się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego?

Czym się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego?

Wiele matek z różnych powodów decyduje się na podawanie swojemu dziecku mleka modyfikowanego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych najmłodszym. Nietrudno się wśród nich zagubić. Czym więc kierować się przy wyborze, by kupić ten najlepszy? Dwie najważniejsze kwestie, na podstawie których należy podjąć decyzję, to wiek dziecka oraz jego indywidualne potrzeby. Warto także zwracać uwagę na składy produktów.

Mleka modyfikowane dla różnych grup wiekowych

Warto mieć świadomość, że skład kobiecego pokarmu zmienia się wraz z wiekiem pociechy, ponieważ zmieniają się jej potrzeby. Z tego względu także modyfikowane mleko dla dziecka jest do tych potrzeb dostosowywane. Tego rodzaju produkty żywieniowe dzieli się na dwie grupy – mleko początkowe oraz mleko następne. Początkowe przeznaczone jest dla niemowląt w wieku od 0 do 6 miesięcy, natomiast następne dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Najczęściej mleka mają na opakowaniach cyfrowe oznaczenia, podpowiadające, na jakim etapie rozwoju dziecka dany produkt będzie odpowiedni. Cyfra 1 oznacza mleko dla noworodka, 2 to mleko dla niemowląt, które ukończyły pół roku, a 3 i 4 dla starszych dzieci, w wieku powyżej roku lub dwóch lat.

Należy pamiętać, by zwracać uwagę na te oznaczenia i dobierać produkty zgodne z wiekiem dziecka. Niemowlęta potrzebują składników odżywczych w innych proporcjach niż starsze dzieci – preparaty dla nich różnią się więc zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów od tych dla nieco większych maluchów. Mleko następne ma także w sobie więcej żelaza niż początkowe.

Więcej materiałów na ten temat znajdziesz na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/dzieci-i-niemowleta/zywienie-dzieci/mleka-622.html.

Indywidualne potrzeby najmłodszych

Należy pamiętać, że nie ma mleka uniwersalnego, które będzie odpowiadało wszystkim dzieciom. Z tego względu mleko modyfikowane często jest dostosowywane do potrzeb maluchów o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Wśród tego rodzaju specjalnych mlek są między innymi takie, które z powodzeniem można stosować u dzieci z alergiami, kolkami, biegunkami czy też z innymi dolegliwościami.

Jeżeli u dziecka po posiłku występują bóle, wysypki, wymioty, ulewanie bądź zaburzenia pracy jelit, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i dobranie odpowiedniego mleka dla niemowląt. Nie można stosować produktów, powodujących nieprzyjemne dolegliwości, ponieważ dziecko nie tylko będzie się męczyło, ale również nie będzie prawidłowo rozwijało się i przybierało na masie.

Mleko dla dziecka musi być dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Niekiedy zdarza się, że pomimo diety pojawiają się różne dolegliwości lub niedobory składników pokarmowych. W takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów leczniczych i suplementów diety, które pomogą się z nimi uporać.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: https://abcapteka.pl/pl/menu/dzieci-i-niemowleta/leki-suplementy-604.html.

Idealny skład mleka dla niemowląt

Mleko modyfikowane to nie tylko białko, tłuszcz i węglowodany, ale również witaminy, pierwiastki i kwasy tłuszczowe niezbędne dla prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Kwasy omega-3 są konieczne dla utrzymania właściwej pracy mózgu, oczu i układu sercowo-naczyniowego. Natomiast cholina, L-karnityna i inozytol odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, funkcjonowanie neuroprzekaźników, a także przekształcanie kwasów tłuszczowych w energię dla organizmu.

Witaminy takie jak A i C stanowią ważne i cenne wsparcie układu odpornościowego. Mleko dla dziecka musi także zawierać witaminy z grupy B, E, D3, K1 i kwas foliowy, zapewniające prawidłowe wykształcanie się funkcji poznawczych, a także zdrowy wzrost kości. Wybierając mleko początkowe, a także to następne, warto zwracać uwagę na składy poszczególnych produktów i zawartość niezbędnych elementów.

Tworząc ten artykuł, inspirowaliśmy się treściami dostępnymi na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/dzieci-i-niemowleta/zywienie-dzieci/mleka-622.html.

  • Udostępnij artykuł: