1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czym kierować się przy wyborze mebli medycznych?

Czym kierować się przy wyborze mebli medycznych?

Meble medyczne to obowiązkowe wyposażenie wszystkich punktów czy placówek medycznych. Swoje zastosowanie znajdują również w sanatoriach czy domach opieki. Od tradycyjnego wyposażenia różnią się szeregiem wymogów, które muszą być dopełnione, tylko wtedy meble medyczne mogą być dopuszczone do użytkowania w placówkach, gabinetach czy szpitalach. To bardzo ważne, ponieważ wyposażenie musi gwarantować komfort i bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mebli medycznych?

Meble medyczne to specyficzna grupa wyposażenia, która musi spełniać szereg surowych restrykcji. Wiąże się to przede wszystkim z ich przeznaczeniem, ponieważ szpitale czy placówki medyczne to miejsca, które muszą być nieskazitelnie czyste. Stąd też wyposażenie musi być trwałe i odporne na częste dezynfekcje. Dodatkowo musi być skonstruowane tak, aby każdy pacjent niezależnie od wzrostu czy wagi czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Wybierając meble medyczne, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Musi on być trwały i odporny na działanie substancji, z którymi będą miały styczność w placówkach medycznych. Mowa tutaj m.in. o różnego rodzaju odczynach, kwasach, barwnikach, ale także o drobnoustrojach, wirusach, wilgoci czy promieniowaniu UV. Meble mogą być również narażone na kontakt z odpadami medycznymi, właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie, które będzie odporne na częste mycie. Kolejną ważną kwestią jest gwarancja bezpieczeństwa, stąd też meble medyczne muszą posiadać odpowiednie certyfikaty oraz atesty higieniczne. Funkcjonalność również jest ważna, w szczególności w przypadku foteli zabiegowych czy łóżek szpitalnych, muszą one być wyposażone w kółka z blokadą hamulcową tak, aby w bezpieczny sposób móc przetransportować chorego. Oprócz ergonomii i trwałości warto wziąć pod uwagę również estetykę. Przestrzeń, która jest harmonijna i przyjemna wizualnie stwarza lepsze warunki dla personelu medycznego oraz pacjentów.

Z jakich materiałów powinny być wykonane meble medyczne?

Meble medyczne przede wszystkim muszą być trwałe i odporne na działanie różnych czynników, w tym częste mycie i dezynfekcję. Stąd też kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Konstrukcja powinna być wykonana z metalu, najlepiej stali nierdzewnej malowanej proszkowo, takie zastosowanie gwarantuje zabezpieczenie przed korozją. Dodatkowo powinna być pokryta osłoną hipoalergiczną. Tapicerka musi być odporna na ścieranie oraz częste mycie, ponadto musi być bezszwowa tak, aby wyeliminować ryzyko gromadzenia się drobnoustrojów. Wszelkiego rodzaju szafy na leki czy szafki, w których będą przechowywane dokumenty, muszą być zamykane na kluczyk. Materiały użyte podczas produkcji muszą gwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Jakie funkcje muszą spełniać meble medyczne?

Meble medyczne spełniają szereg określonych funkcji, w zależności od ich przeznaczenia. Fotele zabiegowe czy łóżka szpitalne muszą posiadać możliwość regulacji tak, aby w pełni były dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważna jest także mobilność, którą zapewnią kółka wyposażone w blokadę hamulcową. Takie rozwiązanie pozwoli na przetransportowanie pacjenta. Wszelkiego rodzaju stoliki czy asystory medyczne również muszą być mobilne, dzięki czemu ułatwią wykonywanie czynności personelowi medycznemu. To samo dotyczy szafek przyłóżkowych. Z kolei taborety czy krzesła lekarskie muszą być wygodne i zapewniać pełną swobodę ruchów podczas przeprowadzania badań.

Szukasz mebli medycznych wysokiej jakości? Sprawdź https://www.meble-medyczne.pl/oferta/.

Dlaczego warto wybrać polskiego producenta?

Polscy producenci tacy jak U.B.M – Meble Medyczne słyną z dobrych projektów i solidności wykonania. Produkcją mebli medycznych zajmują się wysoko wykwalifikowane firmy, w których pracownicy stawiają na wysoką jakość wykonania oraz dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Wytwarzane elementy muszą spełniać szereg wymogów restrykcyjnych, co potwierdzają specjalne certyfikaty. Co ważne, sektor zajmujący się produkcją mebli musi wykazać, że wyprodukowane meble spełniają stosowne wymogi prawne oraz są dostosowane do oczekiwań klientów. Norma ISO 13485 szczegółowo określa wymagania systemu zarządzania jakością dla producentów, dystrybutorów oraz firm serwisujących działających w branży wyrobów medycznych. Każdy produkt musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, czego potwierdzeniem jest certyfikat ISO 12485:2016, którego uzyskanie jest gwarancją, że dany produkt spełnia wszystkie wymogi. Jest to konieczne, ponieważ w placówkach medycznych musi znajdować się tylko najwyższej jakości wyposażenie, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi.

Do produkcji swoich mebli, polscy producenci używają najlepszych materiałów, dzięki czemu produkty są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy częste mycie środkami dezynfekującymi. Dodatkowo meble są odporne na promieniowanie UV, działanie wysokiej temperatury czy wilgoci, ponadto nie ulegają deformacji czy korozji. Solidna trwałość warunkuje niezmienność pierwotnego kształtu. Polscy producenci stawiają również na szerokie zastosowanie mebli, stąd też eliminują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, a zastosowanie bezszwowej tapicerki znacząco ułatwia częste dezynfekcje bez obaw o nagromadzenie się drobnoustrojów. Wszystko to sprawia, że polscy producenci mebli medycznych są znani i cenieni na całym świecie. Właśnie dlatego warto zakupić wyposażenie, które zostało wykonane przez polskie firmy.

Meble medyczne mają swoje zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także w gabinetach lekarskich, rehabilitacyjnych czy zabiegowych w punktach krwiodawstwa oraz dializ. Specyfika tych miejsc jest różna, jednak w każdym z nich meble medyczne muszą sprostać wysokim wymaganiom. Właśnie dlatego warto wybierać wyposażenie od polskich producentów, których produkty cechują się bezpieczeństwem i solidnością wykonania.

  • Udostępnij artykuł: