1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czy warto suplementować witaminę C?

Czy warto suplementować witaminę C?

Czy warto suplementować witaminę C?
W obecnych czasach, u wielu osób, rośnie świadomość na temat właściwego odżywiania i trybu życia. Wraz z rozwijającą się wiedzą i technologią, zaczynamy zwracać uwagę, na to co jemy i w jakiej postaci. Często niestety, z powodu braku czasu wybieramy gotowe rozwiązania, które nie zawsze są zdrowe, pełne witamin i wartości odżywczych. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad odpowiednią suplementacją na przykład witaminy C, wspierającej działanie całego organizmu. W tekście poniżej poznamy właściwości i działanie witaminy C oraz pozytywne efekty jakie za sobą niesie.

Właściwości i działanie witaminy C

O właściwościach i działaniu witaminy C słyszał praktycznie każdy. Zarówno w reklamach jak i od najmłodszych lat, punktowana jest jako bardzo istotna i niezbędna ludzkiemu organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Witamina C – inaczej kwas L-askorbinowy. Ma wiele zalet i pozytywnych efektów, wpływających na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Najpopularniejszymi z nich jest: poprawa odporności organizmu, ochrona przed stresem, wolnymi rodnikami i regulacja działania układu nerwowego. Jej odpowiednia ilość w organizmie, przyczynia się także do poprawy pamięci i zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Jej forma przyjmowania zależy od preferencji i upodobań każdej osoby, natomiast w wielu przypadkach jej naturalna ilość powinna być wspierana dodatkową suplementacją.

Gdzie występuje?

Najpopularniejszym miejscem występowania witaminy C są naturalnie dobrze dobrane produkty spożywcze w naszej diecie. O dziwo, wbrew powszechnym przeświadczeniom wcale nie ma jej dużo w owocach cytrusowych, takich jak pomarańcze, grejpfruty, czy też cytryny. Najbogatsze w najpopularniejszą witaminę warzywa okazują się: nać pietruszki, papryka, brukselka, kalarepa, kapusta czy kalafior. Co ciekawe najwięcej występuje jej w owocu dzikiej róży, która rośnie w naszym kraju. Innymi owocami, gdzie witamina C wykazuje swoją największą ilość, są: czarne porzeczki, truskawki, kiwi, a następnie wszelkiego rodzaju cytrusy.

Wady i zalety stosowania Witaminy C jako suplementacji

Oprócz określonej ilości witaminy w produktach spożywczych, ich ilość jaką przyjmujemy, często okazuje się zbyt mała, do prawidłowego działania organizmu. W takich przypadkach, powinniśmy sięgnąć po odpowiednią suplementację, która wesprze nas w codziennym funkcjonowaniu. Witamina C – jak każda inna ma swoje wady i zalety. Oprócz wymienionych wcześniej pozytywnych skutków zdrowotnych, pozwalających nam żyć w zdrowiu i witalności, ważny jest do wypunktowania fakt, że jest stosunkowo trudna do przedawkowania. Wiąże się to z jej regularnym wydalaniem wraz z moczem. Przyjmowanie suplementacji, okazuje się zbawienne dla osób z małą ilością wolnego czasu, ze względu na brak konieczności mozolnego planowania diety. Często 1-2 kapsułki dziennie, rozwiązują problem przyjmowania odpowiedniej ilości witaminy, bez konieczności rozpisywania jadłospisu i liczenia, ile miligramów w danej potrawie się znajduje. Do wad przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy C (powyżej 2000 mg dziennie), możemy zaliczyć: biegunkę, bóle brzucha, nudności czy bóle głowy. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie odpowiedniej ilości i nieprzekraczanie jej. Na witaminę tę uwagę powinny zwrócić szczególnie kobiety stosujące środki antykoncepcji hormonalnej. Jej działanie, oprócz wielu zalet, niesie za sobą także osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych i może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Odpowiednie stosowanie i suplementacja pozwolą utrzymać nam witalność, zdrowie i siłę ducha, a wymienione wyżej właściwości i działania witaminy C, powinny być wystarczająco przekonujące, do rozważenia wspomagania się niacyną w życiu codziennym.

  • Udostępnij artykuł: