1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Co to jest bielactwo nabyte?

Co to jest bielactwo nabyte?

Co to jest bielactwo nabyte?
  • 2023-01-02
  • 2248

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba, w której na skórze pojawiają się bladobiałe plamy. Jest to spowodowane brakiem melaniny, czyli pigmentu w skórze. Bielactwo nabyte może dotyczyć każdego obszaru skóry. Najczęściej występuje na twarzy, szyi i dłoniach oraz w załamaniach skóry. Jasne obszary skóry są bardziej podatne na oparzenia słoneczne, dlatego ważne jest, aby osoby z bielactwem zachowały szczególną ostrożność podczas przebywania na słońcu i stosowały filtry przeciwsłoneczne o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Z artykułu dowiesz się, co to jest bielactwo, jakie są pierwsze objawy, a także jak leczyć bielactwo?

Przeczytaj również, jak pozbyć się atopowego zapalenia skóry?

Bielactwo – co to?

Bielactwo nabyte to stan skóry, który powoduje, że skóra traci kolor lub pigment. To powoduje, że Twoja skóra wydaje się jaśniejsza niż naturalny odcień skóry lub staje się zupełnie biała. Obszary skóry, które tracą pigment, nazywane są plamkami, jeśli mają mniej niż 1 centymetr szerokości, lub plamami, jeśli są większe niż 1 centymetr. Jeśli masz bielactwo na części ciała z włosami, mogą stać się białe lub srebrne. Stan ten występuje, gdy układ odpornościowy organizmu niszczy melanocyty. Melanocyty to komórki skóry, które wytwarzają melaninę, substancję chemiczną, która nadaje skórze kolor lub pigmentację.

Jak zaczyna się bielactwo? Objawy

Bielactwo nabyte może rozwinąć się w każdym wieku, ale około połowa przypadków jest diagnozowana w dzieciństwie lub przed ukończeniem 20 roku życia. Pierwszymi objawami bielactwa są białe plamy na skórze, które mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele, w tym na twarzy, ramionach, dłoniach, genitaliach i pośladkach. Czasami może również rozwinąć się w miejscu, gdzie znajdują się cebulki włosów. Na przykład na skórze głowy. Brak melaniny w skórze może sprawić, że włosy w dotkniętym obszarze będą białe lub szare.

Bielactwo często zaczyna się jako jasna plama na skórze, która stopniowo staje się całkowicie biała. Środek plamki może być biały, z jaśniejszą skórą wokół niego. Jeśli pod skórą znajdują się naczynia krwionośne, plaster może być raczej lekko różowy niż biały. Krawędzie mogą być gładkie lub nieregularne. Czasami są czerwone i zaognione lub występują brązowawe przebarwienia (hiperpigmentacja).

Bielactwo nie powoduje dyskomfortu na skórze, takiego jak suchość, ale czasami plamy mogą swędzieć. Stan różni się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie dostają tylko kilka małych, białych plam, natomiast inni mają większe białe plamy, które łączą się na dużych obszarach skóry. Nie ma możliwości przewidzenia, w jakim stopniu skóra zostanie dotknięta. Białe plamy są zwykle trwałe.

Bielactwo – leczenie

Leczenie bielactwa nie jest konieczne, ponieważ stan ten nie jest szkodliwy dla organizmu i ma jedynie charakter kosmetyczny. Jeśli masz rozpowszechnione bielactwo lub objawy fizyczne wpływają na Twoje samopoczucie emocjonalne, Twój lekarz może pomóc Ci znaleźć opcję leczenia w celu uzyskania jednolitego kolorytu skóry poprzez przywrócenie koloru (repigmentacja) lub wyeliminowanie pozostałego koloru (depigmentacja) w skórze . Typowe metody leczenia bielactwa obejmują leki, terapia światłem, terapia depigmentacyjna, chirurgia. 

Leczenie polega na zmianie wyglądu skóry poprzez przywrócenie jej kolorytu. Jednak efekty leczenia często nie są trwałe i nie zawsze można kontrolować rozprzestrzenianie się choroby. Lekarz może zalecić ochronę przed słońcem lub dać skierowanie na kremy kamuflujące, miejscowy steryd (krem lub maść zawierająca steryd). Leczenie może nie być w ogóle konieczne, jeśli na przykład masz tylko niewielką plamę lub Twój naturalny kolor skóry jest bardzo jasny. Natomiast jeśli konieczne jest dalsze leczenie, możesz zostać skierowany do lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób skóry (dermatologa). 

Przeczytaj również, 5 sposobów, jak pozbyć się grzybicy na skórze?

 

Źródła:

  1. nhs.uk/conditions/vitiligo
  2. nhs.uk/conditions/vitiligo/treatment
  3. my.clevelandclinic.org/health/diseases/12419-vitiligo
  4. everydayhealth.com/vitiligo/guide
  5. niams.nih.gov/health-topics/vitiligo/diagnosis-treatment-and-steps-to-take
  • Udostępnij artykuł: