1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Ból i problemy ze zdrowiem po porodzie – fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet

Ból i problemy ze zdrowiem po porodzie – fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet

Poród to mimo bólu i stresu piękna chwila w życiu kobiety, która oczekuje dziecka i lada chwila będzie je mogła pierwszy raz przytulić. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromny wysiłek, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mogą też wystąpić komplikacje, wymagające specjalistycznej konsultacji i działania już po porodzie. Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna czym się zajmuje?

Z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego korzystają głównie kobiety. Bolesne miesiączkowanie, nietrzymanie moczu czy bolesne dolegliwościami w czasie ciąży i w połogu, to tylko niektóre z przyczyn, które sprawiają, że panie zgłaszają się do specjalisty.

Mówiąc najogólniej, celem działania fizjoterapeuty uroginekologicznego jest poprawa komfortu życia pacjentki, dzięki redukcji dolegliwości bólowych. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwe jest przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej, co wpływa bardzo korzystnie na właściwe funkcjonowanie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej.

Z jakimi dolegliwościami należy udać się do specjalisty?

Specjalistyczną pomoc niezbędna jest u osób, u których:

  • występują problemy obejmujące narządy miednicy mniejszej, w tym pęcherz moczowy,
  • wykonane zostały operacje uroginekologiczne, a także cesarskie cięcie,
  • występują problemy w obrębie odbytnicy, objawiające się nietrzymaniem stolca, gazów lub jej obniżeniem.

Właściwości terapeutyczne fizjoterapii uroginekologiczne sprawiają, że coraz więcej pań planujących lub będących w ciąży, a także przygotowujących się do porodu decyduje się na współpracę ze specjalistą w ramach szeroko rozumianej profilaktyki.

Poród i jego konsekwencje

Urodzenie dziecka wymaga od kobiety ogromnego wysiłku. To wyczerpujące, a jednocześnie radosne wydarzenie u niektórych może przez długi okres przypominać o sobie, powodując szereg dolegliwości, często wymagających kontroli.

Do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego trafiają panie, u których w efekcie porodu doszło do rozejścia spojenia łonowego, obniżenia narządów dna miednicy, nietrzymania moczu lub odczuwają one silne dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza i miednicy mniejszej. Wielu z nich można uniknąć lub zredukować ryzyko wystąpienia do minimum, jeżeli kobieta zdecyduje się na profilaktykę i wraz z fizjoterapeutą uroginekologicznego właściwie przygotuję się do porodu.

Fizjoterapia uroginekologiczna w połogu

Ćwiczenia wskazane przez fizjoterapeutę, jakie wykonywane są w czasie połogu przynoszą kobietom ogromną ulgę. Obserwuje się korzystne działanie fizjoterapii zarówno w kontekście porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. Panie, które zdecydowały się na pomoc specjalisty znacznie szybciej dochodzą do formy.

Wizyty u specjalisty powinny być standardem nawet wtedy, gdy pozornie nie dzieje się nic niepokojącego. Podczas konsultacji specjalista oceni mięśnie i powięzi zlokalizowane w obrębie dna miednicy oraz brzucha, a w przypadku pan po cesarce – dodatkowo oceni stan blizny pooperacyjnej. Dlatego nie warto zwlekać, lepiej umówić wizytę u specjalisty w https://osteohelp.pl/fizjoterapia/uroginekologiczna/ jak najszybciej, by cieszyć się pełnią zdrowia i macierzyństwem. Wizytę najlepiej jest umówić ok. 6 tygodni po urodzeniu dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem szeroko rozumiana profilaktyka. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna macicy są niezbędne, aby zapobiegać późniejszym komplikacjom.

Artykuł powstał we współpracy z Krakowskim Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Osteohelp.pl

  • Udostępnij artykuł: