Alkoholizm i cukrzyca, czyli mieszanka wybuchowa dla organizmu
- 2023-03-21
- 4 polubień
- 3373 Wyświetlenia
Nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie, powoduje spustoszenie w organizmie oraz w konsekwencji prowadzi do wielu chorób. W tym właśnie do cukrzycy alkoholowej.
Cukrzyca alkoholowa to jeden z poważniejszych efektów alkoholizmu. Długoletnie spożywanie trunków w dużej ilości oddziałuje na metabolizm organizmu. Powstanie tej choroby polega na tym, że przy nadmiernym spożywaniu alkoholu zmniejsza się wydzielanie insuliny w trzustce, a zwiększa oporność na nią. W konsekwencji prowadzi to do poważnego zaburzenia gospodarki cukrowej w organizmie. Cukrzyca alkoholowa to poważne schorzenie towarzysząca uzależnieniu. Organizm jest więc mocno obciążony negatywnymi konsekwencjami płynącymi z połączenia alkoholizmu z chorobą.
Jakie są objawy cukrzycy alkoholowej?
Do najczęstszych objawów cukrzycy alkoholowej zaliczamy nagły spadek masy ciała oraz osłabienie organizmu. Chory odczuwa dużą senność oraz często bywa rozdrażniony. Problemy z koncentracją oraz apatia wskazują na występowanie tej ciężkiej choroby. Schorzeniu towarzyszy także polidypsja, czyli zwiększone pragnienie. Jest to mechanizm obronny organizmu, którego celem jest rozrzedzenie i wypłukanie nadmiaru glukozy poprzez picie dużej ilości płynów. Osoby z cukrzycą alkoholową wypijają nawet kilka litrów wody dziennie. U chorego zaobserwować można także poliurie, czyli oddawanie dużej ilości moczu, które tak samo, jak polidypsja pomaga w usunięciu glukozy z organizmu. Cukrzycy alkoholowej towarzyszą choroby skórne takie jak rumieniec cukrzycowy, czyli czerwone plamy i popękane naczynka zlokalizowane głównie na twarzy i szyi. Uzależnieni, chorzy na cukrzycę narażeni są na skaleczenia oraz poparzenia słoneczne. Ich skóra wykazuje bowiem zwiększoną podatność na uszkodzenia. U znacznej grupy diabetyków zaobserwować można brązowe plamy zlokalizowane na piszczelach. Świadczy to o przypadłości zwanej dermopatią cukrzycową. Wywołana jest przez zmiany w mikronaczyniach. Chorzy na cukrzycę alkoholową podatni są na wiele chorób współistniejących. Ich organizm wykończony jest bowiem walką zarówno z uzależnieniem, jak i cukrzycą.
Leczenie cukrzycy alkoholowej
Nieleczona cukrzyca alkoholowa prowadzi do wielu powikłań i spustoszeń w układzie nerwowym, krwionośnym, a nawet uszkodzenia narządu wzroku. Aby poprawnie zdiagnozować chorego, nieunikniona jest konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie. Zdrowa i dobrze dobrana dieta, uprawianie sportów oraz odpowiednia ilość snu przynoszą zaskakujące rezultaty w leczeniu. Aby jednak znacząco zmniejszyć objawy choroby alkoholowej niezbędne jest całkowite odstawienie alkoholu i nadzór doświadczonego lekarza.
Artykuł napisany we współpracy ze stroną: https://alkotester.pl/