Wirus RSV – objawy, przyczyny i leczenie
- 2022-12-04
- 0 Lubię
- 2213
Syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest wirusem układu oddechowego, który zwykle powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie. Choć większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu tygodnia lub dwóch, to RSV może być poważną chorobą. Szczególnie dla niemowląt i osób starszych. RSV jest najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzelików (zapalenie małych dróg oddechowych w płucach) i zapalenia płuc u dzieci w wieku poniżej 1 roku. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy RSV, jak można się zarazić, a także jak przebiega leczenie choroby.
Przeczytaj również, jakie są powikłania po zapaleniu zatok?
Na czym polega choroba RSV?
RSV jest powszechnym wirusem układu oddechowego, który infekuje nos, gardło, płuca i drogi oddechowe. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt z kropelkami oddechowymi (kaszel, kichanie) zakażonej osoby lub dotykanie powierzchni skażonych wirusem, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust. RSV jest tak powszechną chorobą, że niemal wszystkie dzieci będą miały infekcję RSV przed ukończeniem 2. roku życia. Większość osób doświadcza drobnych objawów przypominających przeziębienie i dochodzi do siebie samodzielnie dzięki odpoczynkowi i środkom samoopieki, ale w przypadku niektórych grup osób, zwłaszcza małych dzieci i dorosłych w wieku powyżej 65 lat, objawy mogą być poważniejsze.
Jakie są objawy wirusa RSV?
Osoby zakażone RSV zwykle wykazują objawy w ciągu 4 do 6 dni po zarażeniu. Objawy zakażenia RSV zwykle obejmują:
- katar,
- zmniejszenie apetytu,
- kaszel,
- kichanie,
- gorączka,
- świszczący oddech.
Objawy najczęściej pojawiają się etapami, a nie wszystkie na raz. U niemowląt z RSV jedynymi objawami mogą być drażliwość, zmniejszona aktywność i trudności w oddychaniu.
RSV – przyczyny
RSV rozprzestrzenia się poprzez kontakt z osobą zarażoną. Gdy chora osoba kaszle lub kicha, małe cząsteczki wirusa unoszą się w powietrzu i mogą dostać się do organizmu przez usta, nos lub oczy. Może również utrzymywać na twardych powierzchniach przez wiele godzin, więc można się nim zarazić, dotykając przedmiotu, na którym znajdują się cząsteczki wirusa. RSV jest bardzo zaraźliwy, szczególnie w ciągu tygodnia lub w czasie, gdy ktoś wykazuje objawy. Niektóre osoby mogą zarażać nawet przez cztery tygodnie.
Jak leczyć RSV?
Jak pomóc dziecku przy RSV? Jak najszybciej skontaktuj się z kliniką pediatryczną. Zespół opiekujący się Twoim dzieckiem może poprowadzić Cię w kierunku najlepszych kolejnych kroków w oparciu o objawy dziecka.
Oto kilka domowych środków zaradczych, które mogą pomóc złagodzić objawy i pomóc w powrocie do zdrowia:
- Pij dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.
- Priorytetowo traktuj odpoczynek — staraj się spać dłużej i ograniczaj codzienne czynności, dopóki nie poczujesz się lepiej.
- W razie potrzeby weź leki dostępne bez recepty, aby złagodzić ból i obniżyć gorączkę (postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub pediatry dziecka w zakresie przyjmowania leków dostępnych bez recepty. Nigdy nie podawaj dzieciom aspiryny, ponieważ może to prowadzić do choroby zwanej zespołem Reye’a).
- Użyj kropli lub sprayu z solą fizjologiczną, aby rozluźnić zatkany nos (skonsultuj się z pediatrą, kiedy jest to bezpieczne dla młodszych dzieci).
- Aby pomóc niemowlętom łatwiej oddychać, użyj “gruszki”, aby usunąć śluz z nosa.
Pytania od czytelników
Czy istnieje szczepionka na RSV?
Odpowiedź eksperta z eDoktorzy.pl: Niestety, nie ma jeszcze szczepionki, która mogłaby pomóc w zapobieganiu RSV, ale naukowcy pracują nad jej opracowaniem.
Jak wykryć wirusa RSV?
Odpowiedź eksperta z eDoktorzy.pl: Najczęstszą metodą wykrywania wirusa RSV jest wymaz z jamy ustnej lub badanie krwi w celu sprawdzenia liczby białych krwinek i poszukiwania wirusów. W ciężkich przypadkach RSV wymagających hospitalizacji mogą być potrzebne dodatkowe badania. Testy obrazowe, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografia komputerowa, mogą sprawdzić powikłania w płucach.
Ile trwa RSV?
Odpowiedź eksperta z eDoktorzy.pl: Osoby przechodząc łagodnie RSV mogą mieć objawy przez 3-8 dni, ale wirus może utrzymywać się przez kilka tygodni.
Ile trwa kaszel przy RSV?
Odpowiedź eksperta z eDoktorzy.pl: Łagodny kaszel może utrzymywać się przez długi czas, czasami od czterech do ośmiu tygodni.
Przeczytaj również, jak powstrzymać wodnisty katar?
Źródła:
- www.cdc.gov/rsv/index.html
- nfid.org/infectious-diseases/rsv
- www.healthpartners.com/blog/rsv-symptoms-treatment-prevention/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt 33 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy