Artroskopia kolana – wskazania i korzyści z operacji kolana
- 2022-09-06
- 3 polubień
- 1787
Trudno mówić o prawidłowym funkcjonowaniu bez sprawnego stawu kolanowego, który stosunkowo łatwo może ulec uszkodzeniu, czy to na skutek wypadku, czy też w przebiegu różnych chorób. Czy możliwa jest jego naprawa?
Zabiegiem dającym nadzieję na powrót do zdrowia jest artroskopia kolana. procedura kusi pacjentów przede wszystkim bezpieczeństwem i stosunkowo krótkim czasem rekonwalescencji. Artroskopia polega na wykonaniu nacięć, wprowadzeniu przez nie narzędzi, włącznie z kamerą, które umożliwiają obejrzenie struktur stawu i naprawę uszkodzeń. Jakie są wskazania do wykonania artroskopii kolana i dlaczego to właśnie zabieg dla ciebie?
Wskazania do artroskopii kolana
Artroskopia kolana jest zabiegiem, przeznaczonym dla pacjentów cierpiących z powodu bólu kolana, blokady stawu, uczucia niestabilności, zaczerwienienia i nawracających obrzęków.
Do innych wskazań do wykonania artroskopii kolana należą:
- przeciążenie lub uraz stawu,
- złamania śródstawowe,
- torbiele okołostawowe,
- obecność ciał obcych w stawie,
- przerost fałdu maziowego,
- zwyrodnienie chrząstki stawowej,
- rozerwanie łąkotek,
- pęknięcia więzadła krzyżowego,
- nowotwór,
- zwyrodnienia.
Z uwagi na to, iż podczas zabiegu do stawu zostaje wprowadzona kamera, artroskopia jest użyteczna także z punktu widzenia diagnostyki – mówimy wtedy o artroskopii zwiadowczej.
Jak przebiega artroskopia i dlaczego jest lepsza od innych metod?
Artroskopia jest znacznie mniej inwazyjna niżeli operacja otwarta, oczywiście podobnie jak ona wymaga, tego, aby podać pacjentowi znieczulenie (ogólne, albo od pasa w dół), a sala na której będzie ona przeprowadzana, musi spełniać określone odgórnie warunki.
W pierwszej kolejności pacjent układany jest w pozycji leżącej lub siedzącej, następnie wykonywane jest nacięcie, po to, aby wprowadzić narzędzia artroskopowe do wnętrza stawu. Zwykle robi się to z około trzech miejsc dostępu. Staw wypełnia się następnie roztworem soli fizjologicznej, by ułatwić ocenę poszczególnych struktur.
Dzięki wykonanemu wcześniej nacięciu ortopeda wprowadza kamerę oraz miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Kamera ze światłowodem, umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu, dlatego, że lekarz przez cały zabieg widzi obraz na umiejscowionym przed sobą ekranie. Za pomocą narzędzi operator naprawia zauważone uszkodzenia. Łąkotki usuwa się częściowo lub w całości. Czasami dokonuje się także ich zespolenia za pomocą odpowiednich implantów.
Więzadła, mogą być albo zrekonstruowane, albo zastąpione fragmentem pobranym ze ścięgna, ewentualnie wykorzystuje się do tego materiał syntetyczny. Zazwyczaj opracowuje się więzadła: poboczne strzałkowe, poboczne piszczelowe, krzyżowe przednie oraz krzyżowe tylne. Rekonstruuje się również chrząstki. Rany pooperacyjne zaopatrywane są za pomocą plastrów. Dolegliwości towarzyszące operacji są tak znikome, że zwykle nie ma konieczności podawania pacjentowi leków przeciwbólowych.
Rehabilitacja po artroskopii
Po zabiegu chory zostaje poinformowany o tym, jak powinien postępować.
Zwykle po operacji można opuścić klinikę już tego samego dnia lub dzień po przeprowadzonej operacji. Szacuje się, że do pełnej sprawności wraca się po około dziesięciu tygodniach od zabiegu. Rany po wykonanym zabiegu goją się zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Na zdjęcie szwów pacjenci zazwyczaj zgłaszają się po około 1 tygodniu. Bandaże i plastry pooperacyjne powinny być regularnie zmieniane, by nie doszło do rozwoju ewentualnego zakażenia. Należy pamiętać, że każdy zabieg może przebiegać odmiennie, w związku z czym zlecona rehabilitacja może różnić się w zależności od przypadku. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu – nie powinno się zbyt obciążać operowanej nogi – z pomocą przychodzą nam kule i buty ortopedyczne.
Artroskopia – korzyści dla pacjenta
Po artroskopii – w przeciwieństwie do otwartej operacji – nie pozostaje zbyt duża blizna. Co więcej, już nawet kilka godzin po zabiegu, pacjent może wyjść z kliniki do domu. Zabieg artoskopii jest małoinwazyjny, co nie wyklucza jego ogromnej przydatności diagnostycznej. W trakcie artroskopii możliwa jest dokładna ocena struktur wchodzących w skład stawu oraz tego na ile jest sprawny. Należy także wspomnieć, iż artroskopia stawu kolanowego jest znacznie łatwiejsza do przeprowadzenia dla lekarza niż operacja otwarta. Mimo że obie wymagają rehabilitacji w przypadku artroskopii jest ona łatwiejsza (ze względu na brak dużej blizny), dlatego pacjenci szybciej odzyskują sprawność.
Powikłania po zabiegu artroskopii
Mimo, iż artroskopia jest powszechnie uznawana za bezpieczną metodę, zdarzają się także powikłania pozabiegowe. Najczęściej występujące to powstanie krwiaka wewnątrz stawu lub w jego okolicy. U niewielkiej liczby pacjentów może dojść do zakażenia i wysięku. Do grupy najbardziej narażonej należą osoby cierpiące na: otyłość, cukrzycę, osoby z niewydolnością serca i z problemami z krążeniem w kończynach dolnych. Może u nich dojść do zatorowości płucnej lub zakrzepicy żylnej, przy czym obie choroby są niezwykle poważne i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Na szczęście powikłania dotyczy tylko 1 proc. zabiegów.
Więcej informacji pod adresem: www.cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-kolana/artroskopia-kolana/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online