Uwaga – kleszcze! Jak chronić się przed ukąszeniami?

- 2025-06-02
- 10 Lubię
- 7548
Artykuł sponsorowany
Kleszcze to groźne pajęczaki, które żywią się krwią ludzi i zwierząt, a poprzez ukłucie skóry mogą przenosić bardzo groźne choroby. Nie brakuje ich w lasach, a przy tym z powodzeniem spotkamy je również w innych miejscach, w tym na łąkach, na miejskich trawnikach, w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach. Do poważnych chorób odkleszczowych można zaliczyć m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Planując zatem swój wypoczynek na łonie przyrody, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu przed kleszczami. Jak chronić się przed inwazją kleszczy? Ochrona przed ukąszeniami powinna obejmować jednocześnie wiele działań na różnych polach. Zapraszamy do artykułu, gdzie dowiesz się więcej na ten temat!
Kleszcze – gdzie je spotkamy i dlaczego są niebezpieczne?
Kleszcze to niewielkich wymiarów groźne pajęczaki, które można bez trudu spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach, gęstych zaroślach i wysokich trawach. Ostatnio są coraz popularniejsze również w przydomowych ogrodach, a nawet na trawnikach osiedlowych, co jest zmorą właścicieli czworonogów. Kleszcze żywią się krwią, jednak potrzebują jej do przeżycia więcej niż komary. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, ale może być niebezpieczne, gdyż te groźne pajęczaki mogą przenosić wiele poważnych chorób.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Ugryzienie kleszcza może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, które są bardzo wyniszczające dla organizmu, a w niektórych przypadkach wręcz śmiertelne. To właśnie z tego powodu prawidłowa ochrona przed ukąszeniami powinna być dla człowieka dbającego o swoje zdrowie priorytetem. Do chorób przenoszonych przez kleszcze zalicza się m.in.:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu (istnieje szczepionka, na którą warto postawić, jeśli dużo czasu spędzasz na łonie przyrody),
- babeszjoza (szczególnie niebezpieczna dla zwierząt domowych),
- gorączka Q,
- tularemia,
- anaplazmoza,
- erlichioza monocytarna.
Oczywiście wyżej wymienione zostały tylko wybrane z wielu chorób, które kleszcze mogą przenosić. Te niebezpieczne pasożyty mogą przenosić bowiem zarówno wirusy, jak i bakterie oraz pierwotniaki, które dostają się bezpośrednio do krwioobiegu gospodarza, stając się przyczyną wielu poważnych dolegliwości.
Ochrona przed kleszczami – co stosować?
Do ochrony przed kleszczami należy stosować dobrej jakości repelenty. Środki odstraszające kleszcze są dostępne w wielu postaciach i z różnymi składnikami aktywnymi. Najpopularniejsze to te z DEET i ikarydyną, a także z IR535. Można też postawić na preparaty bazujące na składnikach naturalnych – jako ochrona przed ukąszeniami kleszczy dobrze sprawdzają się np. naturalne olejki eteryczne.
Oprócz stosowania repelentów warto pamiętać również o innych kwestiach bezpieczeństwa, o które należy zadbać. By chronić się przed kleszczami, należy nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, unikając odkrywania skóry w miejscach, gdzie możemy natknąć się na te groźne pasożyty. Jeśli zaobserwujemy na odzieży kleszcza, należy oczywiście niezwłocznie się go pozbyć, a dodatkowo po powrocie do domu warto wyprać odzież, wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć swoje ciało, by upewnić się, że nie ma na nim kleszcza. Te groźne pajęczaki najbardziej preferują miejsca ciała o cienkiej skórze, w tym obszary pod pachami, w zgięciach kolanowych czy pachwinach, choć oczywiście należy sprawdzić cały obszar ciała, by mieć pewność, że nie wróciły z nami ze spaceru.
Jeśli masz zwierzę wychodzące, w tym psa czy kota, po powrocie z każdego spaceru sprawdź również jego ciało, upewniając się, że nie ma na nim kleszczy (oczywiście w przypadku zwierząt również należy zadbać o ochronę przed kleszczami – najlepiej omówić ją z weterynarzem).
Co zrobić w przypadku ugryzienia kleszcza?
Jeśli okaże się, że mimo wdrożonych działań zapobiegawczych, nie uda nam się zabezpieczyć przed kleszczami w 100% i znajdziemy jednego wbitego w skórę, konieczne są zdecydowane i szybkie działania. Przede wszystkim panika nie jest w tym momencie naszym sprzymierzeńcem, więc warto się uspokoić i trzymać nerwy na wodzy. Kleszcza oczywiście należy usunąć możliwie najszybciej, najlepiej korzystając z przeznaczonego do tego przyrządu. W aptece można znaleźć specjalne lassa do wyciągania kleszczy i inne przyrządy, które ułatwiają bezpieczne wyciąganie pasożytów ze skóry. Jeśli nie posiadasz takiego przyrządu, możesz też wykorzystać pęsetę, najlepiej zakrzywioną. Po wyjęciu kleszcza skórę należy dobrze odkazić, a następnie obserwować swój organizm, mając na uwadze to, że objawy choroby mogą się pojawić ze sporym opóźnieniem od wbicia kleszcza w skórę.
Nie każde wbicie kleszcza prowadzi do groźnej choroby, jednak warto mieć się na baczności i bezwzględnie zareagować, jeśli pojawią się takie objawy jak rumień wędrujący, gorączka, ból stawów, objawy neurologiczne czy złe samopoczucie, gdyż mogą wskazywać na boreliozę. Do objawów kleszczowego zapalenia mózgu zalicza się natomiast m.in. gorączkę i bóle mięśni oraz głowy, a także sztywność karku, zaburzenia świadomości i równowagi, a nawet drgawki i porażenia.
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt 3 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Ndz 54 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Ndz 67 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr, Czw, Pt, Pon 262 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
- Tagi
- zdrowie