1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Trądzik grzybiczy – czym się różni od zwykłego? Objawy, które łatwo przeoczyć

Trądzik grzybiczy – czym się różni od zwykłego? Objawy, które łatwo przeoczyć

Trądzik grzybiczy – czym się różni od zwykłego? Objawy, które łatwo przeoczyć
  • 2025-02-28
  • 7 Lubię
  • 6633 Wyświetlenia

Trądzik grzybiczy bywa mylony z trądzikiem pospolitym i jest to błąd. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przebiegu trądziku grzybiczego występują swędzące zmiany skórne i nadmierne wydzielanie sebum. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym jest trądzik grzybiczy?

Trądzik grzybiczy (łac. Fungal acne) bywa nazywany również “trądzikiem grzybiczym Malassezia” lub “trądzikiem drożdżakowatym”. Jest to dermatoza, która rozwija się w wyniku infekcji grzybiczej.

Czym różni się od trądziku pospolitego, który wywołują bakterie? Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób młodych będących w wieku dojrzewania. Wiąże się ze stanem zapalnym gruczołów łojowych skóry, który doprowadza do ich nadmiernej stymulacji i zatykania porów (czyli rogowacenia ujść mieszków włosowych). Z kolei trądzik grzybiczy jest zapaleniem mieszków włosowych wywoływanym przez grzyby z rodzaju Malassezia. Różni się od trądziku pospolitego również rozmiarem zmian skórnych (ich średnica zazwyczaj nie przekracza 2 mm) oraz ich lokalizacją [1], [2], [3]. 

Przyczyny i objawy trądziku grzybiczego

Jakie są przyczyny trądziku grzybiczego? Grzyby z rodzaju Malassezia naturalnie bytują na ludzkiej skórze. Problem pojawia się, gdy w wyniku działania różnych czynników dochodzi do ich rozrostu. 

Do wystąpienia trądziku grzybiczego predysponują czynniki, takie jak m.in.:

  • nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry
  • osłabienie odporności
  • przyjmowanie antybiotyków przez długi czas
  • źle zbilansowana dieta o zbyt wysokiej zawartości węglowodanów prostych
  • noszenie ubrań z materiałów, które słabo przepuszczają powietrze

Działanie powyższych czynników może doprowadzić do rozrostu grzybów z rodzaju Malassezia i pojawienia się objawów trądziku grzybiczego. Należą do nich: uporczywy świąd skóry i bolesność przy dotyku, zaczerwienienie skóry, grudki i krosty.

Zmiany skórne obserwowane w trądziku grzybiczym zazwyczaj mają średnicę mniejszą niż 2 mm. Najczęściej pojawiają się na ramionach, górnej części klatki piersiowej czy pleców. Rzadko są widoczne na skórze twarzy [1], [2], [3]. 

Jak leczy się trądzik grzybiczy?

W przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na trądzik grzybiczy, zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem. Specjalista przeprowadzi diagnostykę, której podstawą są badania laboratoryjne potwierdzające grzybicze podłoże dermatozy i pozwalające określić wrażliwość grzybów na leki.

Jak leczy się trądzik grzybiczy? Wymaga on innych metod leczenia niż trądzik pospolity – stosowanie antybiotyków czy produktów do pielęgnacji cery trądzikowej może przynieść odwrotny efekt i nasilić objawy.

Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia jest określenie przyczyny. Może być nią niewłaściwa pielęgnacja skóry, źle zbilansowana dieta czy noszenie mało przewiewnej odzieży. W miarę możliwość należy usunąć czynniki, które powodują powstawanie zmian skórnych.

W leczeniu trądziku grzybiczego konieczne jest również stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Są one dostępne w różnych postaciach np. kremów lub płynów, które nanosi się na zmienione chorobowo miejsca. 

Aby nie doprowadzić do nasilenia objawów, należy pamiętać również o unikaniu drapania skóry. Najlepiej w ogóle nie dotykać miejsc, gdzie pojawiły się zmiany skórne. 

Warto pomyśleć również o odpowiednio zbilansowanej diecie. Duża ilość cukru sprzyja rozwojowi trądziku, dlatego należy unikać produktów z jego dodatkiem (np. słodkich napojów gazowanych, czekolady, batoników) [1], [2], [3].

Trądzik grzybiczy wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Właściwa terapia, obejmująca zarówno leki, jak i pielęgnację skóry, może skutecznie złagodzić objawy i zapobiec nawrotom choroby.

[1] Łańczak, Anna, et al. „Candidiasis and demodicosis of facial skin imitating exacerbation of rosacea.” Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 106.4 (2019): 411-416.

[2] https://receptomat.pl/post/tr/tradzik-grzybiczy

[3] https://e-recepta.net/blog/tradzik-grzybiczy-przyczyny-objawy-leczenie/

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: