1. Home
  2. Tabletka dzień po

Tabletka dzień po

Tabletka dzień po

Tabletka dzień po (zwana antykoncepcją awaryjną; tabletka 72 godziny lub 120 godzin) stosuje jako metoda antykoncepcji doraźnej, gdy:

  • doszło do aktu płciowego bez prezerwatywy zawiodła inna metoda antykoncepcji (np. prezerwatywa „pękła”),
  • popełniono błąd w stosowaniu tabletek/plastrów antykoncepcyjnych (pominięta pigułka, zwymiotowana tabletka

Ryzyko ciąży w po zażyciu tabletki dzień po

Uprawiając stosunek bez zabezpieczenia albo w przypadku błędu w zastosowanej metody antykoncepcyjnej ryzyko zajścia w ciąże jest małe lub duże, w zależności istniejących czynników. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje ciągu 5 dni przed owulacją oraz w samym dniu „jajeczkowania”. Dzieje się tak przez to, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych do 5 dnia a komórka jajowa zazwyczaj obumiera po 24 godzinach. Moment owulacji można wyliczyć z tzw kalendarzyka lub posługując się testem owulacyjnym. Nie należy uznawać stosunku przerywanego za dobrą metodę antykoncepcji, gdyż zawarte w prejakulacie plemniki jeszcze przed wytryskiem są zdolne do zapłodnienia jednak ryzyko tego jest bardzo niskie. Karmienie piersią również nie jest 100% metodą antykoncepcji, często mylnie stwierdzane.

Tabletka dzień po – co to jest?

Istnieją na rynku 2 preparaty tabletek dzień po o różnym składzie chemicznym jednak o podobnym działaniu Jest to substancja lewenogestrel – działa do 72 godzin po stosunku, oraz octan uliprystalu z wydłużonym okresem do stosowania – 120 godzin.

Recepta na tabletkę dzień po jest konieczna!

Tabletki “dzień po” można tylko wykupić w aptece na receptę. Lekarz KAŻDEJ specjalności może wydać taką receptę i nie musi to być ginekolog. Aktualnie z pomocą technologiczną przychodzi recepta online, czyli elektroniczna forma recepty. Można ją uzyskać przez Internet po konsultacji lekarskiej online na portalu eDoktorzy.

Skutki uboczne tabletki dzień po

Tabletki te są hormonami i mogą wywoływać działania niepożądane. Najczęściej należy spodziewać się objawów takich jak: zawroty głowy oraz jej bóle, a także ból brzucha i nudności. Jednym z tzw. „efektów działania” może objawić się opóźnienie wystąpienia miesiączki nawet do 7 dni. Awaryjna antykoncepcja ze względu na swój hormonalny profil działania nie może być stosowana zbyt często, tylko sporadycznie. Nie zastępuje typowej antykoncepcji hormonalnej.

Skuteczność tabletki „dzień po”

2 na 100 kobiet zachodzi w ciążę pomimo zażytej tabletki. Związane jest to z wieloma czynnikami, ale w głównej mierz związany jest z czasem zażycia tabletki po stosunku. Dodatkowym aspektem ryzyka zajścia w ciąże jest tzw. ogólna płodność partnerów. Przez to, że nawet w naturalnych warunkach szansa na potomstwo wynosi ok 25%, statystyki skuteczności antykoncepcji awaryjnej jest dokładnie nie do oszacowania.

Jak działa tabletka dzień po?

Mechanizm działania tabletki dzień po zażytej po współżyciu polega na blokadzie lub opóźnianiu owulacji. Dla przykładu Pacjentki, która zażyła tabletkę przed owulacją, octan uliprystalu hamował jajeczkowanie u wszystkich pacjentek. W sytuacji, gdy jest już po owulacji, preparat ten nie będzie skuteczny. Pozostaje wtedy jego inne działanie, które opisane jest poniżej. Podobnie działa lewenogestrel nie tylko poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej, ale też poprzez powstrzymanie od zagnieżdżenia w błonie śluzowej macicy zapłodnionego jajeczka. Również hamowanie przez te substancje ruchu plemników w macicy i kanele szyjki macicy.

Kiedy tabletka dzień po nie zadziała

Brak efektu biologicznego może nastąpić, jeśli w czasie ok 3h, z innych powodów doszło do wymiotów(zatrucie).

Czy można wziąć tabletkę dzień po w tym samym cyklu dla pewności?

Jak wspomniano wyżej, antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko sporadycznie. Podwójne zażycie nie zwiększa skuteczności działania, a może wpłynąć na zaburzenia hormonalne.

Kiedy należy wykonać test ciążowy?

Należy przyjąć, że w sytuacji, gdy krwawienie miesiączkowe opóźnia się więcej niż 7 dni, powinno to skłonić do wykonania testy ciążowego. Jednak polecane jest wykonanie testu ciążowego nawet, gdy krwawienie wystąpiło – mylnie postrzegane i świadczące o tzw. plamieniu implantacyjnym. Pozytywny test ciążowy, co dalej? Postępowanie jest jedno. Należy udać się pilnie do swojego lekarza ginekologa. Nie stwierdzono, by substancje hormonalne wpływały na rozwój płodu. Jednak należy pamiętać, że zwiększają one ryzyko ciąży „pozamacicznej”.

Karmienie piersią, a tabletka „dzień po”.

Przy octanie uliprystalu nie jest zalecane karmienie przez 1 tydzień. Odnośnie lewonorgestrelu zaleca się niekarmienie piersią przez ok 8h W tym czasie należy odciągać i zlewać mleko.

  • Udostępnij artykuł:

1 komentarz

  •  6 miesięcy temu

    Bardzo dziękuję za pomoc. Nie wiem co bym zrobiła bez Waszej pomocy :*

Zostaw swój komentarz