1. Home
  2. Darmowy test na covid19

Bezpłatny test w kierunku COVID-19

Podczas konsultacji z lekarzem online skonsultuj swoje objawy infekcyjne i omów potrzebę skierowania na darmowy test w kierunku zakażenia koronawirusem, czyli infekcji Covid-19

Jak otrzymać skierowanie na wymaz w kierunku COVID-19 ?

Sprawdź lekarzy online wystawiających skierowania na bezpłatne testy na koronawirusa

Przejrzyj profile lekarzy z listy powyżej oraz wybierz dogodny dla Ciebie termin konsultacji - teleporady

Umów się na e-konsultację

Przejrzyj profile lekarzy z listy powyżej oraz wybierz dogodny dla Ciebie termin konsultacji - teleporady

Omów swoje objawy infekcji z lekarzem. Lekarz podejmie decyzję o wystawieniu skierowania na wymaz PCR

Konsultacja podejrzenia COVID-19

Omów swoje objawy infekcji z lekarzem. Lekarz podejmie decyzję o wystawieniu skierowania na wymaz PCR

Lekarz zleci wykonanie testu w systemie gabinetowym, a Ty otrzymasz dalsze instrukcje na swój telefon.

Otrzymaj zlecenie na darmowy test PCR

Lekarz zleci wykonanie testu w systemie gabinetowym, a Ty otrzymasz dalsze instrukcje na swój telefon.

Szybki czas
realizacji

zlecenie na test na COVID-19 jest dostępne od ręki. Skracasz czas kwarantanny w przypadku negatywnego wyniku!

konsultacja i zlecenie

lekarz za każdym razem ustala wskazania do wydania skierowania na test PCR

e-skierowanie w dobie telemedycyny

Dzięki konsultacji online załatwisz sprawę bez wychodzenia z domu

szybkość i bezpieczeństwo

Nie tracisz czasu na oczekiwanie na teleporadę u lekarza POZ.

Test PCR w kierunku COVID19 – na czym polega badanie?

RT-PCR to metoda molekularna (genetyczna), której wynik dodatni (pozytywny) mówi o potwiedzeniu rozpoznania choroby COVID-19.

Badanie PCR mówi czy w badanej próbce istniej materiał genetyczy, a dokładniej RNA wirusa SARS-CoV-2. Przeprowadza się test ilościowy reakcji łańcuchowe polimerazy z odwrotną transkryptazą, RT (real time) czyli w czasie rzeczywistym.

Procedura diagnostyczna jest bardzo zaawansowana technologicznie i wieloetapowa. Dzięki temu uzyskuje się precyzyjne wyniki badania, czyli charakteryzują się te testy wysoką czułością.

Należy wskazać, że największe znaczenie ma wykrywanie zakażeń na wczesnym etapie celem zahamowania transmisji wirusa w społeczeństwie. Test RT-PCR pozwala wykryć infekcje wirusem SARS-CoV-2 namnażającego się wirusa w nosogardzieli już przed pokazaniem się pierwszych symptomów choroby, oraz u pacjentów bezobjawowych. Pozytywny wynik testu PCR w kierunku COVID19 jednoznacznie mówi o istnieniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wymaz na test COVID19 – jak pobiera się próbkę?

Specjalną wymazówką pobiera się z nosogardzieli lub nosa i gardła tym samym patyczkiem materiał do badania. Przygotowanie  i pobranie trwa kilka minut, a samo wymazywanie kilka sekund. Nie należy ufać plotkom szerzonym w Internecie, że badanie uszkada barierę krew-mózg! Co prawda pobieranie próbki wymazówką nie należy do przyjemnych, ale jest zupełnie bezpieczne dla Pacjenta.

Kiedy wykonać bezpłatny test PCR na COVID-19?

Test wykrywa aktywnie namnażający się  wirus w organizmie, stąd test PCR wykonuje się jak najszybciej od początkowych objawów infekcji.

Między 7 a 14 dniem od kontaktu człowieka z wirusem SARS-CoV-2 istnieje najwyższa czułość wykonywanego testu.

Z początkiem 7 dni od pierwszych symptomów zaczyna maleć ilość cząsteczek koronawirusa w drogach oddechowych. Czułość testu zaczyna wówczas spadać. Fałszywie ujemne wyniki testu mogą zacząć się pojawiać właśnie po tygodniu trwania infekcji, co nie świadczy o tym, że to koronawirus nie był odpowiedzialny za chorobę.

W przypadku testowanie osób z kontaktu z zakażonym pacjentem powinno się wykonać test po ok 7 dniach, w związku z inkubacją wirusa.

Gdzie wykonać bezpłatne badanie na koronawirusa?

Po zleceniu przez lekarza badania PCR w kierunki infekcji koronawirusa, pacjent otrzymuje SMS-em informacje o miejscu i dacie oraz godzinie pobrania wymazu.

Najczęściej są to punkty wymazowe zlokalizowane najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta.

W przypadku braku wolnych terminów, Pacjent otrzyma również SMS-em link do samodzielnego wyboru wolnych punktów wymazowych.

Listę punktów wykonujących testy PCR można wyszkać na stronie pacjent.gov.pl.

Bezpłatny test na COVID w cenie konsultacji lekarskiej online

Lekarz podczas opłaconej standardowej konsultacji online może wystawić zlecenie wykonania testu bez dodatkowych kosztów!

Od 29 października testy finansowane przez przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą również wystawiać lekarze z prywatnych placówek bez umowy z NFZ!

Jak przygotować się do badania PCR?

Wymaz najlepiej pobrać na czczo, czyli z rana. Wystarczy przepłukać usta wodą. Na test udać się ewentualnie co najmniej po 3 godzinach od spożytego pokarmu.

Przed wymazem:

  • nie należy myć zębów oraz odkażać ust płynami
  • nie ssać tabletek na gardło
  • nie stosować gumy do żucia
  • nie palić papierosów

Kiedy wyniki bezpłatnego testu PCR na COVID?

Zazwyczaj po ok 24h laboratorium przekazuje informację o wyniku testu.

Jeśli pacjent uzyska pozytywny wynik wówczas otrzyma informacje o izolacji domowej przez SMS.

W przypadku negatywnego wyniku testu, pacjent jest zwalniany z kwarantanny o czym również zostanie powiadomiony SMS-owo

Wszystkie informacje o kwarantannie, wynikach testu czy izolacji pacjent może sprawdzić na IKP czyli Internetowym Koncie Pacjenta.

Pozytywny wynik testu na COVID19 – co dalej?

Jak już wspomniano, każdy pacjent z pozytywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa, którego zlecenie otrzymał od lekarza bezpłatnie w ramach teleporady w eDoktorzy zostanie poinformowany o izolacji domowej na swój numer telefonu.

Pacjent powinien pozostać w domu i stosować się do zaleceń lekarza. Dowiedź się jak postępować w trakcie izolacji domowej.

Pacjent powinien też pozostawać w kontakcie z lekarzem i w razie niepokojących objawów zgłaszać się o poradę lub do swojego lekarza POZ. Istnieje też możliwość tzw. monitoringu domowego na stronie rządowej pod hasłem Domowa Opieka Medyczna, gdzie zamówić można pulsoksymetr do badania saturacji krwi żylnej.

Zwolnienie lekarskie L4 podczas izolacji i kwarantanny

Każdy zgłoszony pacjent na kwarantanne czy też izolację domową z powodu infekcji koronawirusem ma zapewnione świadczenia chorobowe z tytułu ubezpieczenia.

Nie ma potrzeby, by w tych przypadkach lekarz musiał wystawiać L4 online podczas konsultacji.

Jeśli jednak po przebytej chorobie i izolacji domowej istnieją wskazania medyczne do wydania e-zwolnienia L4, pacjent może ustalić to z lekarzem podczas ponownie umówionej konsultacji online z możliwością wystawienia L4.

 

Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

NIE. Jeśli zlecenie na test wydawane jest przez LEKARZA, wówczas nie musisz mieć dostępu do IKP oraz podpisu zaufanego ePUAP. To znaczne udogodnienie w porównaniu ze samozleceniem testu na stronie gov.pl

Na stronie gov.pl możesz sam zlecić sobie bezpłatny test na covid-19. Jednak potrzebujesz do tego profilu zaufanego ePUAP lub kontaktu przez infolinię. Zlecone testy często oczekują na realizacje ok 24-48h. Dzięki konsultacji online na portalu eDoktorzy poza zleceniem testu przez lekarza (realizacja możliwa natychmiastowo) otrzymujesz też poradę lekarską oraz zalecenia i leczenie w formie e-recepty. Skracasz też czas trwania kwarantanny w przypadku uzyskania wyniku negatywnego!

Jeśli otrzymasz zlecenie na test w kierunku COVID-19 w związku ze zgłaszanymi objawami podejrzanymi o infekcje Sars-cov 2, jesteś automatycznie objęty kwarantanną, do czasu wyniku testu – zwolnienie nie jest wtedy konieczne!

TAK. Jeśli poza wskazaniami do skierowania na test w kierunku COVID-19, Twoje objawy będą wymagały leczenia, wówczas lekarz wyda także e-Receptębez dodatkowych opłat w ramach tej samej konsultacji wystawi Tobie receptę online.

Lekarz podejmie o tym decyzję podczas konsultacji zgłaszanych objawów.

Tak. Otrzymasz je w formie wiadomości SMS.

[]